| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Każdy członek zarządu może zrezygnować z pełnionej funkcji w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja będzie jedynie skuteczna w momencie gdy zostanie w odpowiedni sposób zakomunikowana. Kodeks spółek handlowych odsyła w tej kwestii do Kodeksu cywilnego, który reguluje przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.

Podstawy prawne

Kodeks spółek handlowych stanowi, że mandat członka zarządu wygasa w momencie śmierci, rezygnacji lub odwołania ze składu zarządu. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu przepisy te odsyłają odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Zgodnie z artykułem 746 § 2 i 3 k.c. Kodeks cywilny zakłada, że przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym momencie. Jednakże, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawowe wymogi

Z całą pewnością jednym z elementów rezygnacji, jest oświadczenie woli generujące konsekwencje. Zgodnie z artykułem 60 k.c. do oświadczenia woli potrzebny jest pewny akt wyrażający wole osoby w sposób dostateczny. Oświadczenie woli o rezygnacji musi być zakomunikowane spółce (art. 61 §1 k.c.). Nie możemy więc skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu jeżeli jedynie podpiszemy oświadczenie woli o rezygnacji, a nie doręczymy go spółce.

Kiedy może wygasnąć mandat członka zarządu?

Rezygnacja może nastąpić bez względu na to czy sprawowany mandat był nadany członkowi zarządu na czas określony bądź nieokreślony. Należy jednak kwestię rezygnacji rozpatrywać również w kontekście lojalności członka zarządu wobec spółki.

Zarówno Kodeks spółek handlowych oraz Kodeks cywilny nie określają formy w jakiej oświadczenie woli o rezygnacji ze stanowiska, powinno być złożone. Niemniej jednak zaleca się aby tego typu oświadczenie było złożone w formę pisemnej, co da nam większe zabezpieczenie w momencie chęci dochodzenia swoich praw.

Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?

Rezygnacja ma formę „natychmiastową”, czyli jest skuteczna w momencie dostarczenia należytego pisma spółce, ale może przyjąć ona również formę rezygnacji z zastrzeżeniem terminu. Tego typu zabieg da czas spółce na znalezienie zastępcy, który będzie mógł pełnić funkcje jako nowy członek zarządu. Należy bowiem pamiętać, że rezygnacja ma charakter jednostronny, czyli jest skuteczna bez względu na to czy spółka zdecyduje się ją uznać bądź nie. Niemniej jednak osoba rezygnująca z pełnionej funkcji powinna dokonać wszelkich starań aby do czasu przejęcia jego obowiązków przez nowego członka zarządu, spółka nie ponosiła żadnych strat wynikających z podjętej o rezygnacji decyzji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK