REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

Ewa Tomala
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.
Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Jednym z nich jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów w celu zapewnienia przyszłej spółce kapitału zakładowego. Najprostszym sposobem jest pokrycie wkładów gotówką. Jednakże w przypadku braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych, warto zastanowić się nad wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu.

Co to jest kapitał zakładowy spółki z o.o. i jakie pełni funkcje?

Kapitał zakładowy odgrywa w spółce z o.o. fundamentalną rolę. Dzięki zgromadzeniu kapitału zakładowego, spółka uzyskuje środki majątkowe potrzebne do rozpoczęcia działalności i osiągania określonych w umowie celów. Stanowi on odzwierciedlenie pierwotnego majątku spółki.

REKLAMA

Ponadto, kapitał zakładowy, podzielony na udziały, określa pozycję konkretnego wspólnika w spółce. Ważną  funkcją tego kapitału jest również funkcja gwarancyjna – czyli zabezpieczenie interesów przyszłych wierzycieli spółki.

Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu spółek handlowych, kapitał zakładowy nie może wynosić mniej niż 5 tys. złotych. Wspólnicy nie mogą w umowie obniżyć kapitału zakładowego poniżej ustawowego minimum. Wysokość kapitału zakładowego musi zostać określona już w momencie zawierania umowy spółki. Jest to wymóg formalny, bez którego spełnienia nie uzyskamy wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak pokryć kapitał zakładowy spółki z o.o.?

Zgromadzenie kapitału zakładowego jest związane z jednym z podstawowych obowiązków każdego wspólnika spółki z o.o., czyli z koniecznością wniesienia wkładów. Musi nastąpić to jeszcze przed zarejestrowaniem spółki, gdyż do zgłoszenia spółki do KRS należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników wniesione w całości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkłady na pokrycie kapitału zakładowego mogą mieć charakter:

  1. pieniężny,
  2. niepieniężny (tzw. aporty).

W przypadku braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego, warto rozważyć kwestię wkładu niepieniężnego.

Co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego?

REKLAMA

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie wskazują jednoznacznie, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego. W związku z tym przyszli wspólnicy spółki z o.o. mogą mieć problem z jednoznacznym rozstrzygnięciem, co może zostać wniesione tytułem aportu, a co nie.

Kodeks spółek handlowych stanowi, iż przedmiotem wkładu do spółki z o.o. nie może być  prawo niezbywalne, świadczenie pracy lub usług (art. 14 § 1), a także wynagrodzenie wspólnika za usługi świadczone przy powstaniu spółki (art. 158 § 2).

Nieruchomość jako wkład niepieniężny

W wielu wypadkach przy zakładaniu spółki z o.o. i gromadzeniu kapitału zakładowego, bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być nieruchomości, gdyż mogą one stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego. Wynika to z faktu, iż nieruchomości posiadają tzw. zdolność aportową, którą rozumie się jako spełnienie kryteriów, takich jak: posiadanie określonej wartości ekonomicznej, możliwość umieszczenia w bilansie spółki po stronie aktywów, zbywalność nieruchomości a także możliwość wejścia do masy upadłościowej spółki.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być nieruchomości gruntowe, zarówno zabudowane, jak i niezabudowane, a także nieruchomości budynkowe i lokalowe.

Środki trwałe wykorzystywane sezonowo - amortyzacja

Faktura korygująca – brak zwrotu zaliczki

REKLAMA

Tytułami prawnymi do nieruchomości, które mogą uprawniać wspólnika do wniesienia nieruchomości jako aportu do spółki są: prawo własności, udział we współwłasności nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Przedmiotem aportu do spółki z o.o. nie może być użytkowanie nieruchomości, dzierżawa i najem nieruchomości. Ponadto nie można wnieść do spółki służebności gruntowych, osobistych i hipoteki, gdyż te prawa rzeczowe ze względu na swój akcesoryjny charakter, nie mogą stanowić przedmiotu odrębnego wkładu niepieniężnego, są natomiast wnoszone do spółki razem z własnością nieruchomości, na której zostały ustanowione.


Czy konieczne jest zawieranie dodatkowej umowy przenoszącej własność nieruchomości na spółkę?

Kolejny problem związany z wnoszeniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wiązać się z formą umowy przenoszącej własność nieruchomości na spółkę.

Dzięki uregulowaniom zawartym w Kodeksie spółek handlowych, nie ma konieczności zawierania odrębnej umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego i ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych. Wniesienie nieruchomości jako aportu następuje już w umowie spółki, która i tak musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego (art. 157 § 2 KSH).

 Nie ma tu znaczenia fakt, iż w momencie zawierania umowy spółki nie ma ona jeszcze osobowości prawnej, którą uzyska dopiero z momentem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość nabywania prawa własności i innych tytułów prawnych do nieruchomości przez spółkę z o.o. w organizacji, która powstaje w momencie podpisania umowy spółki (art. 11 § 1 KSH).

Należy pamiętać, że w przypadku wnoszenia nieruchomości tytułem aportu, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów (art. 158 § 1 KSH).  

Przyszli wspólnicy spółki z o.o. muszą również pamiętać o tym, iż w momencie kiedy zdecydują się na założenie spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy, nie będą mogli skorzystać z możliwości wniesienia wkładów niepieniężnych. Przepisy jednoznacznie wskazują, iż w przypadku wzorca umowy kapitał zakładowy musi zostać pokryty wyłącznie wkładami pieniężnymi (art. 158 § 1(1) KSH).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA