REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Dominika Kłosińska-Pyka
Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi
Ceret Grzywaczewska – Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa
rejestracja spółki z o.o. przez internet
rejestracja spółki z o.o. przez internet

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczna rejestracja pozwala na szybsze i tańsze założenie spółki z o. o. W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy (nie ma tu wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego) konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na mocy ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.92.531), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., wprowadzona została możliwość zawarcia umowy sp. z o. o. przy użyciu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, jest to tzw. tryb S24.

REKLAMA

W trybie tym wniosek o rejestrację sp. z o.o. w KRS składany jest do sądu rejestrowego drogą elektroniczną. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy nowelizującej celem wprowadzonego rozwiązania jest ułatwienie i znaczne przyspieszenie zakładania sp. z o. o., a także uproszczenie związanej z tym procedury.

Założenie konta w systemie teleinformatycznym

REKLAMA

W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ems.ms.gov.pl/).

Procedurę założenia konta oraz jego obsługę reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego (Dz. U. 2011.297.1762).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem konto zakłada się w systemie teleinformatycznym po podaniu wymaganych danych osobowych, wskazaniu przez użytkownika hasła oraz dokonaniu weryfikacji danych osoby z danymi zawartymi w zbiorze PESEL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konto jest udostępniane użytkownikowi wyłącznie po uwierzytelnieniu, które następuje za pomocą podpisu elektronicznego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Uwierzytelnienie może nastąpić także przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP.

Podatek VAT - zmiany 2013 / 2014

Optymalizacja podatkowa - czyli jak płacić niższe podatki w firmie

Zawarcie umowy sp. z o. o. przy użyciu wzorca i e-rejestracja w KRS

REKLAMA

Po założeniu konta w systemie teleinformatycznym użytkownik może przystąpić do sporządzenia umowy spółki przy zastosowaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie określenia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym (Dz.U.2011.299.1774).

Zgodnie z powołanym wyżej rozporządzeniem zawarcie umowy wymaga wypełnienia elektronicznego formularza bez możliwości ingerowania w jego treść. Tylko jeżeli wzorzec przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień umowy istnieje możliwość ich wyboru poprzez oznaczenie wybranego wariantu w systemie teleinformatycznym. Po wypełnieniu formularza umowy spółki użytkownicy uprawnieni do podpisania umowy podpisują ją w systemie teleinformatycznym przez złożenie podpisu elektronicznego. Podpisanie umowy spółki przez pierwszego użytkownika powoduje brak możliwości zmiany treści umowy.

Zmiana umowy jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu spółki (art. 1571 § 4 k.s.h.). Do zawarcia umowy dochodzi po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym (art. 1571 § 3 k.s.h.).

Do elektronicznego wniosku o wpis spółki do KRS należy dołączyć, sporządzone na formularzach udostępnionych w systemie teleinformatycznym, umowę spółki opatrzoną podpisem elektronicznym, listę wspólników oraz oświadczenie wszystkich członków zarządu, opatrzone podpisem elektronicznym, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli wkłady zostały wniesione najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki. W przypadku działania przy podpisywaniu ww. dokumentów w imieniu innego podmiotu należy wskazać podstawę umocowania.

Wniosek o rejestrację sp. z o.o. w KRS w omawianym trybie sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie 1 dnia od daty jego wpływu [art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 168, poz. 1186 tj. ze zm.)]. Konieczne jest uiszczenie opłaty od wniosku zgodnie bowiem z art. 19 ust. 3b ww. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis spółki złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Podsumowanie

Elektroniczna rejestracja jako alternatywny model tworzenia i rejestrowania sp. z o. o. wydaje się być skutecznym narzędziem w pokonywaniu barier związanych z rozpoczynaniem prowadzenia działalności gospodarczej. Zważywszy na znacznie skrócony czas oczekiwania na rejestrację spółki oraz zniesienie wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego niewątpliwe dużymi zaletami tej metody jest znaczne przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również obniżenie związanych z tym kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA