| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech

Konstrukcja prawna niemieckiej GmbH odpowiada w szerokim zakresie polskiej konstrukcji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa spółki powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Niemiecka nazwa tej spółki brzmi: Gesellschft mit beschrankter Haftung a skrót GmbH, zwana dalej jako GmbH. 

Spółka ta uregulowana jest w osobnej ustawie o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH-Gesetz)*.

Konstrukcja prawna GmbH odpowiada w szerokim zakresie polskiej konstrukcji  spółki z o.o. GmbH jest spółką handlową i jej funkcjonowanie określone jest także przez niemiecki Kodeks handlowy. Na podstawie § 5 ustawy o spółkach z o.o. kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 25.000,--EUR.

Omawiamy jednak nowy wariant tej spółki, który wprowadzony została przez  nowelizację ustawy o spółkach z o.o., która weszła w życie w dniu 1.11.2008 r.  Przyczyną  wprowadzenia zmian był  wyrok Trybunału Europejskiego**, na podstawie którego spółka legalnie założona w jednym z państw unijnych musi być uznana także w innych państwach unijnych.

Bez znaczenia jest przy tym, czy spółka prowadzi jakąś działalność na miejscu jej założenia, czy samo założenie  w określonym państwie unijnym nastąpiło ze względu na łagodniejsze warunki założenia.  W szczególności chodziło o angielską Limited, której kapitał zakładowy może wynosić 1£, i której założenie jest szybsze i łatwiejsze – przynajmniej na pierwszy rzut oka - niż GmbH. 

Nowa forma GmbH nosi nazwę Unternehmergesellschaft (haftungsbeschrankt), skrót UG(hafungsbeschrankt), co można próbować przetłumaczyć jako spółka przedsiębiorców z ograniczoną odpowiedzialnością***. Skrót „z o.o.”. nie jest dozwolony  W mowie potocznej określana jest ona jako Mini GmbH.  Nie jest to, jak wspomniano, nowa forma prawna spółki a spółka z o.o. ze zmniejszonym kapitałem zakładowym. Stosuje się do niej z małymi wyjątkami przepisy ustawy o spółkach z o.o.

Zobacz także: Spółka cywilna w prawie niemieckim

Umowa spółki

Umowa spółki musi byś zawarta w formie aktu notarialnego i musi zawierać co najmniej następujące dane:
- firmę spółki i jej siedzibę,
- przedmiot działalności spółki,
- wysokość kapitału zakładowego,
- ilość i nominalną wartość  poszczególnych udziałów w kapitale zakładowym,
- nazwiska  wspólników.

Po zawarciu umowy spółki notariusz wysyła go wraz  z podpisaną przez wspólnika/ów listy wspólników drogą elektronicznądo rejestru handlowego.

Ustawa przewiduje też uproszony i niedrogi  sposób rejestracji spółki przez użycie przewidzianego w załączniku do ustawy wzorca , który zastępuje umowę spółki i listę wspólników.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »