| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Kompetencje likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Kompetencje likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Co do zasady rozwiązanie spółki z o.o. może nastąpić tylko po przeprowadzeniu likwidacji. Proces likwidacji spółki przeprowadzają likwidatorzy. Jakie mają oni kompetencje?

Likwidacja spółki

Proces likwidacji spółki jest tym etapem jej życia, który poprzedza rozwiązanie. Zgodnie z art. 272 kodeksu spółek handlowych rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Rozpoczęcie procesu likwidacji, zwane otwarciem likwidacji, następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania.

Likwidację spółki prowadzi się pod jej nazwą z dopiskiem „w likwidacji”.

ABC Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością „w likwidacji”.

Likwidatorzy spółki

Proces likwidacji jest prowadzony przez powołane ku temu osoby, zwane likwidatorami. Co do zasady, zgodnie z art. 276 § 1 kodeksu spółek handlowych, likwidatorami spółki będą członkowie zarządu. Niemniej, zarówno umowa spółki, jak też uchwała wspólników mogą na likwidatorów powoływać inne osoby. W przypadku gdy o rozwiązaniu spółki orzeka sąd, może on jednocześnie ustanowić likwidatorów.

Obowiązki likwidatorów

W trakcie likwidacji to na likwidatorach spoczywa obowiązek działania w imieniu spółki. To likwidatorzy mają prawo do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania w trakcie procesu likwidacji. Ograniczenia kompetencji likwidatorów nie mają skutku prawnego wobec osób trzecich.

Jak zatem wynika z powyższego na etapie likwidacji likwidatorzy zastępują podstawowy organ spółki, jakim jest zarząd. Ponadto, w chwili otwarcia likwidacji wygaśnięciu ulega prokura (art. 284 kodeksu spółek handlowych). W trakcie likwidacji nie może być ona również ustanawiana.

Zobacz serwis: Spółki

Cele likwidacji

Podstawowym celem procesu likwidacji jest wygaszenie aktywności likwidowanej spółki. Zgodnie z art. 282 § 1 kodeksu spółek handlowych likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

Priorytet ma w tym momencie spłata wszelkich zobowiązań względem osób trzecich. Z tego względu w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK