| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Kompetencje likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Kompetencje likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Co do zasady rozwiązanie spółki z o.o. może nastąpić tylko po przeprowadzeniu likwidacji. Proces likwidacji spółki przeprowadzają likwidatorzy. Jakie mają oni kompetencje?

Likwidacja spółki

Proces likwidacji spółki jest tym etapem jej życia, który poprzedza rozwiązanie. Zgodnie z art. 272 kodeksu spółek handlowych rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Rozpoczęcie procesu likwidacji, zwane otwarciem likwidacji, następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania.

Likwidację spółki prowadzi się pod jej nazwą z dopiskiem „w likwidacji”.

ABC Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością „w likwidacji”.

Likwidatorzy spółki

Proces likwidacji jest prowadzony przez powołane ku temu osoby, zwane likwidatorami. Co do zasady, zgodnie z art. 276 § 1 kodeksu spółek handlowych, likwidatorami spółki będą członkowie zarządu. Niemniej, zarówno umowa spółki, jak też uchwała wspólników mogą na likwidatorów powoływać inne osoby. W przypadku gdy o rozwiązaniu spółki orzeka sąd, może on jednocześnie ustanowić likwidatorów.

Obowiązki likwidatorów

W trakcie likwidacji to na likwidatorach spoczywa obowiązek działania w imieniu spółki. To likwidatorzy mają prawo do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania w trakcie procesu likwidacji. Ograniczenia kompetencji likwidatorów nie mają skutku prawnego wobec osób trzecich.

Jak zatem wynika z powyższego na etapie likwidacji likwidatorzy zastępują podstawowy organ spółki, jakim jest zarząd. Ponadto, w chwili otwarcia likwidacji wygaśnięciu ulega prokura (art. 284 kodeksu spółek handlowych). W trakcie likwidacji nie może być ona również ustanawiana.

Zobacz serwis: Spółki

Cele likwidacji

Podstawowym celem procesu likwidacji jest wygaszenie aktywności likwidowanej spółki. Zgodnie z art. 282 § 1 kodeksu spółek handlowych likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

Priorytet ma w tym momencie spłata wszelkich zobowiązań względem osób trzecich. Z tego względu w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK