| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba złożyć kilka urzędowych formularzy. Jakie?

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest tzw. spółką kapitałową. Założenie spółki wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego umowy spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych nakładają na założycieli wyposażenie spółki w minimalny majątek pod postacią kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu spółek handlowych minimalny kapitał zakładowy dla spółki z o.o. wynosi 5 tys. zł, podzielony na udziały o minimalnej wartości 50 zł.

Art. 163 kodeksu spółek handlowych przewiduje główne etapy powołania spółki. Zgodnie z jego treścią jest to: zawarcie umowy spółki; wniesienie wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego; powołanie zarządu; opcjonalnie powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej i na koniec – wpis do odpowiedniego rejestru.

Charakter wpisu do rejestru

Tak jak każda spółka prawa handlowego, tak też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi być wpisana do rejestru handlowego. Niemniej, jeszcze przed rejestracją spółka zaczyna swoją działalność. Zgodnie z art. 161 § 1 kodeksu spółek handlowych, po zawarciu umowy spółki powstaje spółka z o.o. w organizacji.

Formularze KRS

Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga złożenia wniosku na kilku urzędowych formularzach. Są to:

- KRS-W3

- KRS-WE

- KRS-WK

- KRS-WM

Zobacz serwis: Prawo dla firm

KRS-W3

Pod nazwą KRS-W3 kryje się wniosek o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek ten zawierać będzie podstawowe informacje dotyczące spółki. We wniosku trzeba określić m.in. właściwy sąd rejestrowy. Właściwość tę określa się na podstawie siedziby spółki.

Niezależnie od tego w formularzu KRS-W3 określa się także podstawowe dane samej spółki – jej siedzibę, dane wnioskodawcy, dokładny adres, formę prawną oraz dane dotyczące umowy spółki i dane o kapitale zakładowym.

KRS-WE

W formie załącznika do formularz KRS-W3 dodaje się formularz KRS-WE, który dane dotyczące wspólników spółki z o.o. Jeden formularz zawiera miejsce dla trzech wspólników. Jeżeli w spółce jest większa liczba wspólników, pozostałych należy umieścić w dodatkowych formularzach.

KRS-WK i WM

Dwa pozostałe podstawowe formularze, to formularz KRS-WK, w którym  zawiera się dane określające organy spółki. Co do zasady zatem trzeba będzie podać w nim dane zarządu, jako organu, który zawsze musi być powołany w spółce z o.o. Powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej jest uzależnione od rozmiarów spółki (patrz art. 213 kodeksu spółek handlowych).

Formularz KRS-WM stanowi określenie przedmiotu działalności spółki wedle sygnatury Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Zobacz serwis: Spółki

Dodatkowe formularze

Liczba formularzy zależy od treści, która będzie podlegać rejestracji. Przykładowo jeżeli w spółce będą powołani prokurenci to do wniosku rejestracyjnego należy dodatkowo dodać formularz KRS-WL.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »