| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Aby ją założyć należy wypełnić odpowiedni formularz wpisując w nim właściwe dane. Czy cudzoziemiec będzie mógł w taki sposób założyć spółkę?

Wzorzec umowy

Nowy rodzaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można od nowego roku założyć przez Internet, bez udziału notariusza. Internetowa rejestracja spółki polega na wypełnieniu formularza i opatrzeniu go bezpiecznym podpisem elektronicznym. Aby tego dokonać trzeba wprowadzić wymagane dane. Jedną z nich jest numer PESEL, którego, co do zasady, nie posiadają osoby niebędące polskimi obywatelami. Brak numeru PESEL powoduje niemożliwość zarejestrowania spółki z o.o. przez Internet.

Cudzoziemiec, nieposiadający numeru PESEL, nie tylko nie może założyć spółki przez Internet, ale ograniczenia wobec niego są jeszcze szersze. Chodzi mianowicie o brak możliwości założenia spółki, której wspólnikiem byłby cudzoziemiec, brak możliwości powołania takiej osoby na członka zarządu czy reprezentowania przez niego takiej spółki. Zakładanie spółki przez Internet jak widać jest zarejestrowane tylko dla polskich obywateli.

Przyczyną tego jest przepis zawarty w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym. Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem konto zakłada się po weryfikacji użytkownika przez numer PESEL.

Zobacz: Reprezentacja w spółce z o.o.

Rejestracja w KRS

Rejestracja spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym nie wymaga posiadania numeru PESEL. Rubryka przeznaczona do jego wpisania zostaje skreślona i oświadcza się nieposiadanie tego numeru przez wskazaną osobę. Oznacza to, że nadal szybszym rozwiązaniem i obecnie jedynym skutecznym dla cudzoziemca, będzie założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób papierowy w KRS.

PESEL dla cudzoziemca

Cudzoziemcy mogą występować o nadanie numeru PESEL, o ile spełniają pewne warunki. Chodzi tu m.in. o trzymiesięczne zameldowanie w Polsce. Aby uzyskać PESEL cudzoziemiec musi złożyć wniosek do odpowiedniego organu gminu. Wniosek można również złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych. Na wydanie numeru PESEL cudzoziemiec będzie czekał ok. miesiąca.

Zakładanie spółki przez Internet miało znacznie przyśpieszyć ten proces. Jednodniowa rejestracja miała ograniczyć terminy i biurokrację. Spółka s24 jest krokiem w dobrym kierunku, ale wymaga jeszcze doprecyzowania.

Zobacz serwis: Spółki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK