REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogłoszenia spółki z o.o. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Portal  Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Spółki muszą ogłaszać o określonych wydarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym / Fot. Fotolia
Spółki muszą ogłaszać o określonych wydarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa nakazują, by organ prowadzący sprawy spółki ogłaszał o określonych zdarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. O jakie zdarzenia chodzi?

Podstawowym i obowiązkowym pismem przeznaczonym dla ogłoszeń spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest Monitor Sądowy i Gospodarczy. Wspólnicy spółki mogą w jej umowie wskazać również inne pisma, w których spółka powinna ogłaszać określone informacje dotyczące spółki. W takim przypadku organ odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki będzie zobowiązany do dokonywania również dodatkowego ogłoszenia, pod groźbą odpowiedzialności wobec spółki za szkodę wyrządzoną w wyniku naruszenia powyższego obowiązku.

REKLAMA

Zobacz: Kto jest wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS?

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się:

  • wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
  • ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
  • inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

Spółka jest zobowiązana przechowywać w lokalu swojej siedziby numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, w którym zamieszczone są ogłoszenia i obwieszczenia jej dotyczące.

Likwidacja spółki w organizacji

Jeżeli spółki w organizacji nie zgłoszono do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji stało się prawomocne, a spółka w organizacji nie jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wspólnikom wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich, zarząd spółki (a w przypadku braku zarządu – ustanowiony likwidator) powinien przeprowadzić likwidację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

W toku likwidacji zarząd (likwidator) spółki może w ramach podziału majątku spółki zwrócić wspólnikom wkłady wniesione do spółki. Zanim jednak będzie mogło to nastąpić, zarząd spółki (likwidator) zobowiązany będzie ogłosić w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki informację o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie jednego miesiąca od dnia ukazania się ogłoszenia. Dopiero po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia zarząd (likwidator) będzie mógł dokonać podziału majątku spółki (zwrotu wkładów) pomiędzy jej wspólników, pomniejszonego o zobowiązania spółki (proporcjonalnie do wniesionych wkładów).

Zwrot dopłat

REKLAMA

Uiszczanie dopłat przez wspólników do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się atrakcyjną formą dofinansowania spółki ze względu na wymagania co do formy oraz ze względu na czas potrzebny do przeprowadzenia tej procedury. Dodatkowo dopłaty charakteryzują się możliwością ich zwrotu wspólnikom oraz brakiem oprocentowania.

W celu zwrotu dokonanych dopłat zarząd spółki będzie zobowiązany ogłosić z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanym zwrocie dopłat w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Wspólnicy spółki mogą jednak ustalić w umowie spółki inne reguły w tym zakresie, zarówno wyłączając ten obowiązek w całości (zwrot dopłat bez ogłoszenia), jak i ustalając inny termin czy inne pismo przeznaczone do ogłoszeń.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Obniżenie kapitału zakładowego spółki

REKLAMA

W wyniku pewnych założeń właścicieli spółki może dojść do konieczności obniżenia jej kapitału zakładowego. O uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd powinien niezwłocznie ogłosić, wzywając wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału zakładowego.

Obowiązek ogłoszenia ma w tym przypadku na celu poinformowanie wierzycieli spółki, że planowane jest wyprowadzenie pewnej części majątku ze spółki na rzecz jej wspólników i w przypadku braku reakcji z ich strony może to nastąpić przed ich zaspokojeniem. Obniżenie kapitału nie będzie możliwe w przypadku sprzeciwu ze strony wierzycieli spółki (nawet jeżeli ma nastąpić obniżenie kapitału bez dokonania wypłat wspólnikom).

Do zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym należy dołączyć między innymi dowody należytego wezwania wierzycieli.

Zobacz: Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Połączenie spółki

Każde połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z innym podmiotem powinno być poprzedzone uzgodnieniem planu połączenia pomiędzy łączącymi się podmiotami. Uzgodniony plan połączenia powinien natomiast być ogłoszony nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym ma być podjęta uchwała o połączeniu.

Powyższego wymogu nie stosuje się do spółki, która nie później niż na miesiąc przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie połączenia bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan połączenia na swojej stronie internetowej.

Zobacz: Jakie korzyści wiążą się z łączeniem spółek?

W przypadku gdy spółki uczestniczące w połączeniu złożą wspólnie wniosek o ogłoszenie planu połączenia, ogłoszenie powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta pierwsza uchwała o połączeniu.

W przypadku, gdy spółka przejmująca posiada udziały albo akcje o łącznej wartości nominalnej nie niższej niż 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej (nie dotyczy to przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka publiczna), ogłoszenie lub udostępnienie planu połączenia, o którym mowa powyżej, musi nastąpić co najmniej na miesiąc przed dniem złożenia wniosku o zarejestrowanie połączenia.

Spółka powinna ogłosić plan połączenia transgranicznego nie później niż na miesiąc przed dniem zgromadzenia wspólników tej spółki, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu. Spółka nie jest obowiązana do ogłoszenia planu połączenia, gdy nie później niż na miesiąc przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie połączenia bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan tego połączenia na swojej stronie internetowej.

Podział spółki

Podobnie jak w przypadku łączenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, podział takiej spółki powinien być poprzedzony ogłoszeniem planu podziału.

Plan podziału należy ogłosić nie później niż na sześć tygodni przed dniem powzięcia pierwszej uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie podziału. Spółka dzielona albo spółka przejmująca nie jest obowiązana do ogłoszenia planu podziału, gdy nie później niż na sześć tygodni przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta pierwsza uchwała w sprawie podziału, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie podziału, bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan podziału na swojej stronie internetowej.

Przekształcenie spółki

Zarząd spółki przekształconej albo wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki przekształconej zobowiązani są do ogłoszenia o przekształceniu spółki niezwłocznie po otrzymaniu postanowienia sądu o zarejestrowaniu przekształcenia spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Likwidacja spółki

Likwidatorzy spółki już zarejestrowanej zobowiązani będą ogłosić w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki informację o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ukazania się ogłoszenia. Likwidatorzy spółki będą mogli dokonać podziału majątku spółki (zwrotu wkładów) pomiędzy jej wspólników (akcjonariuszy), pomniejszonego o zobowiązania spółki (proporcjonalnie do wniesionych wkładów) dopiero po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia. Dowód ogłoszenia będzie musiał zostać złożony w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru.

Pozostałe przypadki

Ogłoszeniu podlegają również informacje o osiągnięciu lub utracie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pozycji dominującej w spółce akcyjnej. Statut spółki akcyjnej może przewidywać, że zamiast ogłoszenia wystarczy zawiadomić wszystkich akcjonariuszy listami poleconymi. Złożenie przez spółkę wniosku o ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym powinno być dokonane w terminie dwóch tygodni od zajścia zdarzenia.

Autor: Łukasz Śliwiński, Zespół Prawa Korporacyjnego, Restrukturyzacji Spółek i Kontraktów Handlowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA