| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Z Kodeksu spółek handlowych wynika, iż zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji następuje w drodze uchwały wspólników. Trudno zatem zaaprobować stanowisko Sądu Najwyższego, że w takiej sytuacji niezbędne jest zawarcie umowy przez wspólników.

Spółka w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje nowy podmiot prawa – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zgodnie z art. 11 § 2 Kodeksu spółek handlowych do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w k.s.h. stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru. Użyte w art. 11 § 2 k.s.h. sformułowanie „odpowiednie stosowanie” oznacza, iż w odniesieniu do spółki w organizacji niektóre przepisy dotyczące spółki właściwej (spółki po wpisie do rejestru) znajdą zastosowanie wprost, inne ulegną modyfikacji (ze względu na istotę oraz odrębny charakter spółki w organizacji), jeszcze inne nie znajdą zastosowania w ogóle.

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jest spółką kapitałową, o czym świadczy systematyka kodeksowa, jak również literalne brzmienie art. 11 § 2 k.s.h. Można zatem stwierdzić, że w odniesieniu do spółki w organizacji bezpośrednie stosowanie przepisów o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinno być regułą, jakkolwiek nie powinno następować automatycznie. Należy każdorazowo skonfrontować istotę i charakter spółki właściwej z naturą spółki w organizacji, i dopiero w razie niemożności ich pogodzenia zastosować odpowiednio zmodyfikowane przepisy o spółce właściwej, a nawet odstąpić od ich stosowania w ogóle.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Zmiana umowy

Wobec powyższego należy krytycznie ocenić stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w postanowieniu z 25 lutego 2009 r. (sygn. akt: II CSK 489/08), zgodnie z którym zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji następuje w drodze umowy zawartej przez wspólników. Trudno znaleźć wytłumaczenie dla zastosowania przez Sąd Najwyższy reguł cywilistycznych w odniesieniu do zmiany umowy spółki w organizacji. Zgodnie z art. 2 k.s.h. przepisy Kodeksu cywilnego stosuje się jedynie w sprawach nieuregulowanych w samym k.s.h. Ze względu na treść art. 255 § 1 k.s.h., zgodnie z którym zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru, oraz odesłanie zawarte w art. 11 § 2 k.s.h., należy przyjąć, że zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji została w k.s.h. uregulowana, i to w sposób wyczerpujący. Jedynie z uwagi na fakt, że spółka w organizacji nie podlega rejestracji, zmiana umowy tej spółki nastąpi z chwilą powzięcia uchwały.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »