| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki. Spółka ta może prowadzić działalność gospodarczą. Wspólnicy nie mają jednak możliwość rozporządzania jej udziałami aż do czasu zarejestrowania.

Powstanie spółki

Zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to procedura, która składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest zawarcie umowy spółki. Przepisy Kodeksu spółek handlowych, w treści art. 157, wskazują obligatoryjną treść takiej umowy i wskazują, iż powinna mieć ona formę aktu notarialnego.

Następnie niezbędne będzie wniesienie do spółki wkładów (czy to w postaci pieniężnej, czy niepieniężnej), które pokryją cały kapitał zakładowy. Odróżnia to spółkę z o.o. od spółki akcyjnej, do której kapitał zakładowy może być na samym początku wniesiony częściowo. W tym przypadku jeszcze przed zgłoszeniem spółki do rejestru, cały kapitał musi być pokryty. Z wniesieniem wkładów na kapitał wiąże się przy tym z objęciem udziałów przez wspólników. Następnym krokiem, poprzedzającym rejestrację będzie powołanie organów spółki (zarządu i w określonych sytuacjach także rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej).

Zobacz: Obowiązki wspólników

Spółka w organizacji

W momencie zawarcia umowy spółki powstaje twór przejściowy, zwany spółką w organizacji. Dzięki temu spółka może już podejmować pierwsze czynności jeszcze przed jej formalnym zarejestrowaniem. Zgodnie z art. 11 Kodeksu spółek handlowych spółki takie mają szerokie pole działania, a w sprawach nieuregulowanych stosuje się do nich przepisy odpowiednie do spółek zarejestrowanych. Zgodnie z art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mogą one również prowadzić działalność gospodarczą.

Spółka z o.o. w organizacji, chociaż twór przejściowy (istniejący od chwili zawarcia umowy spółki do zarejestrowania jej) może być dość długotrwały. Nie oznacza to jednak, że może trwać w nieskończoność. Zgodnie z art. 169 Kodeksu spółek handlowych jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu.

Spółka w organizacji może trwać jedynie 6 miesięcy. Jeżeli w tym terminie, które początek wyznacza zawarcie umowy spółki, nie zostanie ona zgłoszona do rejestru, wtedy też umowa spółki ulegnie rozwiązaniu.

Zakaz zbywania udziałów

Ważną informacją dla inwestorów jest to, iż w czasie trwania spółki z o.o. w organizacji nie ma możliwości zbycia jej udziałów. Stanowi o tym wyraźnie art. 16 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym rozporządzanie udziałami (spółka z o.o.) lub akcjami (spółka akcyjna) przez jej zarejestrowaniem jest nieważne.

Zobacz: Czym są udziały uprzywilejowane?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK