REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?

Mirosław Gumularz
Mirosław Gumularz
Marek Pasiński
Radca prawny
Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?
Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?

REKLAMA

REKLAMA

Głosowanie nad udzieleniem absolutorium organom (ich członkom) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest doniosłym momentem funkcjonowania tej jednostki organizacyjnej. Udzielenie absolutorium jest wyrazem akceptacji działalności danego organu. Waga tego głosowania wynika z faktu, że podejmowane jest ono przez wspólników danej spółki, a więc przez jej „właścicieli”.

Kwestia absolutorium wprawdzie dotyczy oceny wszystkich organów spółki (oczywiście poza zgromadzeniem wspólników), ale szczególne znaczenie ma odnośnie zarządu i jego członków.

REKLAMA

Bierze się to stąd, że to właśnie zarząd zgodnie z art. 201 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: „k.s.h.”) prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Dodatkowo należy wskazać, że to właśnie zarząd przygotowuje sprawozdanie z działalności spółki oraz sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy. Analiza tych dokumentów niewątpliwie stanowi istotny element przy ocenie funkcjonowania spółki.

Pomimo tego, że zgodnie z art. 201 § 2 k.s.h. zarząd może być jedno albo wieloosobowy, to jednak w większości przypadków w praktyce organ ten jest wieloosobowy. W takiej sytuacji, co do zasady (patrz. art. 208 § 4 k.s.h.), kluczowe decyzje podejmowane są w formie uchwały.

Zobacz: Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie mniej jednak, o ile umowa nie stanowi inaczej, każdy członek zarządu może prowadzić indywidualnie sprawy spółki nieprzekraczające zwykłego zarządu, chyba, że sprzeciwi się temu inny członek zarządu (w takiej sytuacji potrzebna jest także uchwała zarządu – zob. art. 208 § 3 i 4 k.s.h.). Uchwały zarządu zapadają – co do zasady - bezwzględną większością głosów.

Konieczna indywidualna ocena

REKLAMA

Powyższe oznacza to, że teoretycznie rzecz ujmując, możliwa jest sytuacja kiedy jeden (lub więcej) z członków zarządu nie akceptuje działania reszty, bądź nawet o nich nie wie. W związku z tym należy zwrócić uwagę na kwestie indywidualizacji oceny działalności zarządu, zwłaszcza, że jego skład może się zmieniać.

Jak się wydaje z tego właśnie względu ustawodawca relatywizuje problem absolutorium do poszczególnych członków podlegającego ocenie organu (tu: zarządu). Zgodnie z art. 231 § 2 pkt 3 k.sh., absolutorium udzielane jest „członkom organów spółki” a nie organowi jako całości. Dlatego absolutorium powinno być udzielane poszczególnym – indywidualnym - członkom zarządu za ostatni rok obrotowy.

Dodatkowo, należy wskazać, iż zgodnie z art. 231 § 3 k.sh. wskazany w poprzednim zadaniu przepis(art. 231 § 2 pkt 3 k.sh) dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu w ostatnim roku obrotowym.

REKLAMA

Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie. Żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.

W tym miejscu należy jeszcze wskazać, że zgodnie z art. 231 § 1 k.s.h., uchwała w sprawie udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonywania przez nich obowiązków powinna zostać powzięta na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, a więc w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dokładnie art. 3 ust. 1 pkt 9) przez rok obrotowy rozumie się „rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy”.

Nie wszyscy mogą dostać absolutorium

W związku z powyższym pojawia się techniczny problem podejmowania uchwał dotyczących absolutorium. Należy przyjąć, że treść takiej uchwały powinna wskazywać dokładnie kogo dotyczy, zwłaszcza jeżeli w trakcie roku obrotowego doszło do zmiany w składzie zarządu.

Wynika to ze wskazanego powyżej faktu, iż głosowanie dotyczy obecnych oraz byłych (w trakcie ostatniego roku obrotowego) członków organów. Jak się wskazuje w doktrynie, w takiej sytuacji aby uniknąć komplikacji można jedną uchwałą objąć wszystkich członków zarządu z odrębnym głosowaniem nad każdym z tych członków.

Konsekwencją takiego postępowania może być sytuacja kiedy część członków zarządu będzie miała udzielone absolutorium, a część nie (zob. szerzej – A. Kidyba, Komentarz bieżący do art.231 kodeksu spółek handlowych (Dz.U.00.94.1037), LEX/el. 2011; Stan prawny: 2010.12.30).

Polecamy: Jak założyć spółkę cywilną?

Polecamy: serwis Prawo dla firm

Jak się wskazuje w doktrynie, ze względu na to, że udzielenie absolutorium jest aktem wewnętrznej oceny organów poprzez zaakceptowanie ich czynności, to skutkiem tego jest wyłączenie odpowiedzialności.

W przeciwnym razie, gdy czynności organu nie są akceptowane to dochodzi do uznania potencjalnej możliwości roszczeń (zob. szerzej A. Kidyba, Komentarz bieżący do art.231 kodeksu spółek handlowych (Dz.U.00.94.1037), LEX/el. 2011; Stan prawny: 2010.12.30).

Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż uchwała o nieudzieleniu absolutorium, sama z siebie, nie wywołuje jeszcze żadnych negatywnych skutków prawnych dla członków ocenianego organu.

Niemniej jednak, jak się wskazuje w orzecznictwie, odmowa absolutorium wymaga uzasadnienia, bowiem aby członek zarządu mógł bronić swoich praw powinien wiedzieć, co mu się zarzuca (zob. szerzej - wyrok SA w Warszawie, VI ACa 1374/05).

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pozytywnych uchwał absolutoryjnych. Przyjmuje się, że co do zasady, zasadniczo zwalniają one z odpowiedzialności wobec spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA