| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Kiedy członek zarządu spółki z o. o. powoływany jest w drodze uchwały?

Kiedy członek zarządu spółki z o. o. powoływany jest w drodze uchwały?

Jedną z form wyboru członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest powołanie go w drodze uchwały wspólników. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych to w ten sposób będą powoływani członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku, gdy umowa spółki nie będzie zawierać innych postanowień w tym przedmiocie.

Pamiętajmy również, że zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się również przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Ale gdy członek zarządu oprócz czynności zarządczych wykonuje dla spółki innego rodzaju odpłatne czynności lub usługi (np. reklamowe, doradcze, czy marketingowe) - nie muszą one być kwalifikowane, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, a np. jako przychody z działalności gospodarczej.

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Potwierdził to np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2012 (nr IPPB1/415-1290/12-2/AM). Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że w sytuacji, gdy:

- czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej, które będzie świadczyć również na rzecz Spółki, nie będą pokrywać się z obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji członka zarządu,

- sposób świadczenia usług doradczych wskazuje, iż spełnione będą przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i nie wystąpią negatywne przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT,

- z tytułu sprawowania funkcji członka zarządu Wnioskodawca będzie otrzymywał odrębne wynagrodzenie określone w stosownej uchwale Zgromadzenia Wspólników, które stanowić będzie przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT,

- Wnioskodawca nie jest i nie będzie pracownikiem Spółki, jak również nie jest i nie będzie zatrudniony przez Spółkę na podstawie kontraktu menedżerskiego lub innej umowy cywilnoprawnej,

to wynagrodzenie za świadczenie przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki usług doradczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (przy jednoczesnym opodatkowaniu według skali wskazanej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT dochodu z działalności wykonywanej osobiście osiąganych, jako członek zarządu uzyskujący wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników).

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2012 roku (nr IPPB1/415-202/12-4/ES), czy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 sierpnia 2012 roku (nr IPPB1/415-737/12-2/AM).

Polecamy serwis Zakładam firmę

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zapiera zapisów w zakresie sposobu powołanie członka zarządu. W jaki sposób nastąpi powołanie członka zarządu? Czy z osobą powołaną na stanowisko członka zarządu spółka musi zawrzeć umowę o pracę?
Członek zarządu może pełnić swoją funkcję na podstawie umowy o pracę czy na podstawie umów cywilnoprawnych jak umowa o świadczenie usług zlecenia czy kontrakt menedżerski bądź też podstawą powołania do zarządu a także otrzymywania wynagrodzenia może być sama tylko uchwała wspólników. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej członek zarządu jest powoływany uchwałą wspólników. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę czy w oparciu o umowę cywilnoprawną. Jeżeli umowa spółki z o. o. nie stanowi inaczej członek zarządu może być wynagradzany na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »