| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Problematyczną kwestią są kompetencje zarządu w spółce partnerskiej w kontekście zaciągania zobowiązań finansowych przez spółkę. Czy zarząd tej spółki ma prawo podjąć decyzje o poważnych skutkach finansowych dla spółki, np. o zakupie budynku na siedzibę spółki i wzięciu kredytu na sfinansowanie tego zakupu? Czy jednak zgodę na taką decyzję muszą wyrazić wszyscy partnerzy spółki?

Przepisy przewidują, że spółka partnerska może być reprezentowana na zasadach właściwych dla spółki jawnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 96 § 1 i art. 97 Kodeksu spółek handlowych, dalej: k.s.h.). Oznacza to w praktyce, że co do zasady każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie (tak jak ma to miejsce w spółce jawnej, w takiej sytuacji do czynności przekraczających zwykły zarząd, np. zaciągnięcia dużego kredytu przez spółkę potrzebna byłaby uchwała partnerów). Jeśli jednak umowa spółki partnerskiej przewiduje powierzenie prowadzenia spraw i reprezentowanie spółki zarządowi, wtedy do spraw związanych z prowadzeniem spraw i reprezentowaniem spółki mają zastosowanie przepisy dotyczące zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 201-211 i 293-300 k.s.h.). Oznacza to, że każdy członek zarządu może, bez wcześniejszej uchwały zarządu, prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki (art. 208 § 3 k.s.h.).

To, co jest czynnością zwykłego zarządu spółki, a co przekraczającą zwykły zarząd powinno być określone w umowie spółki lub też w regulaminie zarządu, ze względu bowiem na specyfikę i profil działalności oraz wielkość spółek w każdej z nich co innego może być uznane za czynność przekraczającą zwykły zarząd.

Porównaj: Jak to jest ze spółką partnerską?

Jeśli jednak przed załatwieniem sprawy nie przekraczającej zakresu zwykłych czynności spółki choćby jeden z pozostałych członków zarządu sprzeciwi się jej przeprowadzeniu lub też jeżeli sprawa przekracza zakres zwykłych czynności spółki (jak np. dotyczy zakupu nieruchomości na siedzibę spółki) wymagana jest wcześniejsza uchwala zarządu w danej sprawie (art. 208 § 4 k.s.h.).
Jeśli zatem w spółce partnerskiej jest powołany zarząd, do podjęcia uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na zakup budynku na siedzibę spółki wymagana jest wcześniejsza uchwała zarządu w tej sprawie. Oznacza to, że jeden z członków zarządu może podejmować jedynie czynności nie przekraczające zwykłego zarządu, i to tylko wtedy, gdy nie sprzeciwi się temu choćby jeden z pozostałych członków zarządu spółki partnerskiej.

Polecamy serwis Windykacja

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »