| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Spółka komandytowa-akcyjna jest spółką łączącą w sobie rozwiązania spółki osobowej oraz kapitałowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, którą łączy w sobie również rozwiązania spółki akcyjnej. Zgodnie z art. 125 kodeksu spółek handlowych w spółce występuje co najmniej jeden komplementariusz, który odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem oraz co najmniej jeden akcjonariusz, którego zakres praw i obowiązków w zasadzie odpowiada roli akcjonariusza w spółce akcyjnej.

Zgodnie z art. 126 § 2 kodeksu spółek handlowych spółka komandytowo-akcyjna powinna mieć kapitał zakładowy o wartości co najmniej 50 tys. zł. Podstawowym aktem erekcyjnym spółki jest statut. Spółka powstaje w chwili dokonania wpisu w rejestrze. Zgodnie z art. 133 § 1 kodeksu spółek handlowych zgłoszenie do rejestru powinno zawierać następujące informacje:

1) firmę, siedzibę i adres spółki,

2) przedmiot działalności spółki,

3) wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną akcji,

4) liczbę akcji uprzywilejowanych i rodzaj uprzywilejowania, jeżeli statut je przewiduje,

5) wzmiankę, jaka część kapitału zakładowego została wpłacona przed zarejestrowaniem,

6) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz okoliczności dotyczące ograniczenia ich zdolności do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,

7) nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,

8) jeżeli przy zawiązaniu spółki akcjonariusze wnoszą wkłady niepieniężne - zaznaczenie tej okoliczności,

9) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Formularze KRS

Co do zasady formularze dotyczące rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej w zasadzie odpowiadają tym, które należy przedłożyć przy rejestracji spółki komandytowej z pewnym istotnymi zmianami. W porównaniu do spółki komandytowej, przy rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej należy wnieść formularz KRS-W2. Formularz KRS-WK będzie służył do określenia sposobu reprezentacji przez wspólników spółki komandytowej. W formularzu KRS-WM należy określić przedmiot działalności spółki, posługując się sygnaturą PKD.

Ponadto do formularzy niezbędnych do rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej należy zaliczyć formularz KRS-WB, który określa dane dotyczące rejestracji komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej. Ponadto należy przedłożyć formularz KRS-WG, który dotyczy emisji akcji.

Zobacz serwis: Spółki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK