| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Firma spółki komandytowej

Firma spółki komandytowej

O ile co do zasady nazwa spółki komandytowej (firma) może być dowolna, istnieją pewne reguły, których naruszenie może spowodować negatywne konsekwencje dla wspólników.

Nazwa jako element odróżniający może być dowolna

Firma przedsiębiorcy (czyli jego nazwa) powinna wystarczająco odróżniać go od innych uczestników rynku, co zazwyczaj osiąga się poprzez wprowadzenie określonej nazwy własnej (np. Hurtownia obuwnicza „Chodak” J. Kowalski sp. k). Ta o ile, nie stanowi naruszenia praw osób trzecich (np. poprzez celowe podobieństwo do bardziej znanego konkurenta)- może być dowolna i kodeks spółek handlowych nie przewiduje tu większych ograniczeń (choć problematyczne mogą być nazwy uznane za obraźliwe).

Zobacz: Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Oprócz jednak składników dowolnych, kodeks przewiduje pewne elementy, których nie można pominąć. Jest to charakterystyczne dla spółek osobowych (w przypadku spółek kapitałowych rygory firmy są mniejsze).

W firmie musi być oznaczenie formy prawnej

Ten wymóg jest uniwersalny dla wszystkich spółek prawa handlowego. Nie można stworzyć firmy bez oznaczenia, z jakim typem spółki mamy do czynienia. W opisywanym przypadku oznaczeniem jest „spółka komandytowa”, choć w obrocie dopuszczalne jest posługiwanie się skrótem sp. k.

Co ważne- to oznaczenie dozwolone jest jedynie w spółce komandytowej- co oznacza, że nie można podszywać się pod tą formę prawną, wprowadzając np. w oznaczeniu spółki cywilnej skrótu sp. k. , czy tym bardziej "spółka komandytowa".

W firmie spółki komandytowej, musi znaleźć się firma (nazwisko) komplementariusza.

Zobacz więcej na temat wspólników spółki komandytowej

Jest to jeden z wymogów firmy, charakterystyczny dla wszystkich spółek osobowych. Firma spółki, musi zawierać nazwisko (firmę) co najmniej jednego z komplementariuszy. Jeśli komplementariuszem jest jednostka organizacyjna, konieczne jest podanie jej pełnej firmy.

„Hurtownia Chodak sp. z o.o. spółka komandytowa”

W firmie spółki komandytowej nie może znaleźć się nazwisko (firma) komandytariusza. Jeśli tak się stanie (przez nieuwagę, czy celowe działanie) komandytariusz, będzie ponosił taką odpowiedzialność za zobowiązania jak komplementariusz.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem Infor.pl »