| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Firma spółki komandytowej

Firma spółki komandytowej

O ile co do zasady nazwa spółki komandytowej (firma) może być dowolna, istnieją pewne reguły, których naruszenie może spowodować negatywne konsekwencje dla wspólników.

Nazwa jako element odróżniający może być dowolna

Firma przedsiębiorcy (czyli jego nazwa) powinna wystarczająco odróżniać go od innych uczestników rynku, co zazwyczaj osiąga się poprzez wprowadzenie określonej nazwy własnej (np. Hurtownia obuwnicza „Chodak” J. Kowalski sp. k). Ta o ile, nie stanowi naruszenia praw osób trzecich (np. poprzez celowe podobieństwo do bardziej znanego konkurenta)- może być dowolna i kodeks spółek handlowych nie przewiduje tu większych ograniczeń (choć problematyczne mogą być nazwy uznane za obraźliwe).

Zobacz: Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

249,00 złPoradnik Gazety Prawnej

Oprócz jednak składników dowolnych, kodeks przewiduje pewne elementy, których nie można pominąć. Jest to charakterystyczne dla spółek osobowych (w przypadku spółek kapitałowych rygory firmy są mniejsze).

W firmie musi być oznaczenie formy prawnej

Ten wymóg jest uniwersalny dla wszystkich spółek prawa handlowego. Nie można stworzyć firmy bez oznaczenia, z jakim typem spółki mamy do czynienia. W opisywanym przypadku oznaczeniem jest „spółka komandytowa”, choć w obrocie dopuszczalne jest posługiwanie się skrótem sp. k.

Co ważne- to oznaczenie dozwolone jest jedynie w spółce komandytowej- co oznacza, że nie można podszywać się pod tą formę prawną, wprowadzając np. w oznaczeniu spółki cywilnej skrótu sp. k. , czy tym bardziej "spółka komandytowa".

W firmie spółki komandytowej, musi znaleźć się firma (nazwisko) komplementariusza.

Zobacz więcej na temat wspólników spółki komandytowej

Jest to jeden z wymogów firmy, charakterystyczny dla wszystkich spółek osobowych. Firma spółki, musi zawierać nazwisko (firmę) co najmniej jednego z komplementariuszy. Jeśli komplementariuszem jest jednostka organizacyjna, konieczne jest podanie jej pełnej firmy.

„Hurtownia Chodak sp. z o.o. spółka komandytowa”

W firmie spółki komandytowej nie może znaleźć się nazwisko (firma) komandytariusza. Jeśli tak się stanie (przez nieuwagę, czy celowe działanie) komandytariusz, będzie ponosił taką odpowiedzialność za zobowiązania jak komplementariusz.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem Infor.pl »