REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana statusu komandytariusza na komplementariusza

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Zmiana statusu komandytariusza na komplementariusza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów zaoszczędzenia na podatkach w spółce komandytowej jest zamiana ról. Sprawdź  zalety i wady tego rozwiązania!

Zamiana ról – o co chodzi?

Spółka komandytowa składa się z dwóch rodzajów wspólników:

REKLAMA

  1. komandytariuszy – odpowiadających z ograniczeniem do konkretnej kwoty pieniężnej, 
  2. komplementariuszy – odpowiadających bez jakiegokolwiek ograniczenia kwotowego.

Przyjęcie danej roli, tj. komplementariusza lub komandytariusza, następuje w umowie tej spółki

Jednak, umowa spółki może pozwalać na odwrócenie tych ról. Będzie to oznaczało, że dotychczasowy komandytariusz będzie mógł uzyskać status komplementariusza. W tym celu będzie już tylko konieczna zgoda wszystkich wspólników. Umowa nie przewiduje takiej możliwości? Żaden problem, umowę można zmienić. 

Zamiana ról – po co?

W jakim celu wspólnik, który jest bezpieczny, bo odpowiada np. tylko do kwoty 1.000 zł, miałby tracić ten przywilej? Otóż, odpowiedź jest prosta – jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Nie inaczej jest również w tym przypadku. 

Opodatkowanie spółek komandytowych przed 2021 r.

Przed rewolucjami wprowadzonymi na mocy Polskiego Ładu, spółki komandytowe cieszyły się ogromną popularnością. Nie bez przyczyny. W odróżnieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa nie była opodatkowana. Opodatkowani byli tylko wspólnicy spółki komandytowej. Oznaczało to, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. wspólnicy będący osobami fizycznymi płacili 17% lub 19% PIT,
  2. natomiast wspólnicy będący osobami prawnymi, np. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, płacili 9% lub 19% CIT.

Opodatkowanie spółek komandytowych po 2021 r.

Jednak, wszystko zmienił Polski Ład, wprowadzając tzw. podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, zrównując je de facto ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością pod względem podatkowym. Dlaczego? Otóż, aktualnie zarówno spółka, jak i wspólnicy są opodatkowani:

  1. spółka płaci 9% lub 19% CIT, 
  2. jak również wspólnicy płacą 19% podatek dochodowy.

Zmniejszenie obciążeń podatkowych

I teraz przechodzimy do sedna sprawy. Aktualnie, komplementariusz w spółce komandytowej może odliczyć od swojego podatku od wypłaty zysków podatek CIT zapłacony przez spółkę komandytową. Zatem w tych spółkach komandytowych, które płacą 9% CIT, opodatkowanie komplementariusza nie powinno przekroczyć 19%. Zatem w tym przypadku, można właściwie wrócić do stanu sprzed 2021 r. i jest to jeden ze sposobów radzenia sobie z podwójnym opodatkowaniem.

Dla kogo takie rozwiązanie jest odpowiednie?

Komandytariuszami (czyli wspólnikami bezpiecznymi pod względem ewentualnej odpowiedzialności za długi) zazwyczaj są osoby fizyczne, a komplementariuszami są zazwyczaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W celu dokonania optymalizacji podatkowych, taka osoba fizyczna stanie się zatem wspólnikiem, który odpowiada za długi spółki bez ograniczenia kwotowego. Jednak, jeżeli spółka działa w branży, w której ryzyko nie jest znaczne i jest mało możliwe, aby płynność finansowa była zagrożona, to takie rozwiązanie będzie odpowiednie.

Jakie jeszcze korzyści wiążą się z zamianą ról?

Pozostając przy takim rozwiązaniu, dodatkowym plusem w spółce komandytowej jest brak daniny solidarnościowej i brak składki zdrowotnej zależnej od dochodu, jest tylko zryczałtowana składka zdrowotna (tj. na stałym poziomie).

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact 

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 28 stycznia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA