| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Jakiego rodzaju wkłady mogą wnieść wspólnicy do spółki komandytowej?

Jakiego rodzaju wkłady mogą wnieść wspólnicy do spółki komandytowej?

Aby taka spółka mogła funkcjonować w obrocie konieczne jest wykonanie określonych przez przepisy czynności, mających na celu jej powołanie. Jedną z takich czynności jest wniesienie wkładów. Nie wszystko może być wkładem. Wspólnicy muszą wiedzieć o tym co, zgodnie z przepisami nie może zostać wniesione do spółki. Można to zaobserwować na przykładzie spółki komandytowej.

Należy przy tym pamiętać, że w spółce tej są dwa rodzaje wspólników: komplementariusze (odpowiadający bez ograniczeń) oraz komandytuariusze (odpowiadający tylko do określonej sumy komandytowej).  Pierwszą grupę wkładów w tej spółce stanowią wkłady bezwarunkowe, które mogą zostać wniesione przez każdego wspólnika. Mogą one mieć charakter zarówno pieniężny, jak i niepieniężny. Najważniejsze jest aby miały wartość bilansową, czyli były możliwe do wyceny.

Jeżeli więc wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, ważne jest aby umowa spółki określała przedmiot tego świadczenia, jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne.

Przeczytaj także: Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Drugi rodzaj wkładów stanowią wkłady warunkowe, czyli takie, jak świadczenie pracy, świadczenie usług i wynagrodzenie za usługi świadczone przy tworzeniu spółki. Nie mogą one stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów jest co najmniej równa wysokości sumy komandytowej. Warunkiem więc możliwości wniesienia takiego wkładu jest jednoczesne wniesienie innego, który pokrywać będzie wysokość sumy komandytowej. 

Komandytariusz wnosi do spółki wkład pieniężny, który wynosi 50 tys. zł., czym pokrywa sumę komandytową, również w wysokości 50 tys. zł. W takiej sytuacji może również zaliczyć na poczet wkładu pracę, którą włożył przy tworzeniu spółki.

Polecamy serwis Odszkodowania

Ostatnim rodzajem wkładów są wkłady niedopuszczalne. Wkładem takim jest wkład komandytariusza w postaci jego udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcji w spółce akcyjnej, jeżeli komplementariuszem jest ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, zaś komandytariusz jest wspólnikiem tej spółki.

Spółka akcyjna ABC jest komplementariuszem spółki komandytowej MIX. Akcjonariusz spółki ABC, będący jednocześnie komandytariuszem spółki MIX nie może wnieść jako swoich udziałów akcji spółki ABC.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK