| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Czym jest suma komandytowa?

Czym jest suma komandytowa?

Suma komandytowa jest wartością określaną w umowie spółki- stanowi granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki.

Wysokość sumy komandytowej

Suma komandytowa jest pewną szczególną wartością określaną w umowie spółki komandytowej. Ustawodawca nie ustalił dla niej żadnych granicznych wartości- co pozwala ustanowić ją dowolnym poziomie (większym od zera).

Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do wysokości sumy komandytowej i to w sytuacji, w której spółka nie będzie mogła samodzielnie uregulować zadłużenia (odpowiedzialność subsydiarna).

Odpowiedzialność komandytariusza jest dodatkowo limitowana w granicach różnicy pomiędzy sumą komandytową a wniesionym przez niego wkładem. W sytuacji, w której wartość wkładów wyrówna sumę komandytową- komandytariusz nie ponosi odpowiedzialności.

Polecamy: Co może stanowić wkład komandytariusza?

Zmiany sumy komandytowej

Z uwagi na to, że suma komandytowa musi być określona w umowie spółki, zmiana jej wysokości stanowi zmianę umowy i musi być dokonana w formie aktu notarialnego oraz zgłoszona do KRS (wymaga też zgody wszystkich wspólników). Co istotne, o ile zwiększenie sumy komandytowej nie jest w żaden sposób reglamentowane, inaczej jest w przypadku jej zmniejszenia. Otóż zmniejszenie sumy komandytowej jest bezskuteczne w stosunku do tych wierzycieli, których roszczenia powstały przed zmianą (w stosunku do nich komandytariusze odpowiadają zgodnie z wyższą sumą komandytową).

Zmiany w zakresie sumy komandytowej nie wymagają zgłoszenia tego faktu wierzycielom spółki (tak jak ma to miejsce w przypadku kapitału zakładowego spółek kapitałowych).

Zastosowanie sumy komandytowej

Z uwagi na fakt, iż wysokość sumy komandytowej nie jest uregulowana ustawowo (jak ma to miejsce chociażby z minimalną wysokością kapitału zakładowego spółki z o.o. )- nic nie stoi na przeszkodzie w ustaleniu jej na poziomie 1 zł. Tym samym w praktyce zwalniając komandytariuszy z odpowiedzialności za zobowiązania spółki – niezależnie od wartości wniesionych wkładów. Pamiętać jednak należy o tym, że w spółce komandytowej jeden podmiot ponosi zawsze nieograniczoną osobistą odpowiedzialność majątkową za zobowiązania spółki (komplementariusz).

Polecamy: Spółka z o.o. spółka komandytowa- niższe podatki i brak odpowiedzialności

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK