REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Monika Pązik
Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?
Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Spółka jawna jest formą prawną najczęściej spotykaną w obrocie gospodarczym dla prowadzenia działalności. Charakteryzuje się tym, że każdy z jej wspólników odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia, solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Każdy ze wspólników ma możliwość przeniesienia swojego udziału na podstawie umowy darowizny. Wstępująca osoba w miejsce darczyńcy, wstępuje również we wszystkie prawa i obowiązki, jakie przysługiwały występującemu wspólnikowi. Oznacza to, że obdarowany będzie również odpowiadał za zobowiązania spółki w stosunku do osób trzecich. Zgodnie z art. 10 § 3 kodeksu spółek handlowych wspólnik występujący i wspólnik przystępujący do spółki odpowiadają solidarnie za zobowiązania wspólnika występującego związane z udziałem w działalności spółki. Aby można było w ogóle dokonać zbycia udziałów w formie darowizny, konieczne jest spełnienie łącznie kilku przesłanek:

REKLAMA

  • w umowie musi istnieć wyraźny zapis o możliwości zbycia udziałów na rzecz innej osoby,
  • wszyscy wspólnicy muszą wyrazić zgodę na zbycie udziałów,
  • zbycie udziału może nastąpić jedynie w całości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej

Jaka forma umowy darowizny

Udziały w spółce jawnej można zakwalifikować do praw majątkowych, gdyż majątek spółki ma charakter łączny. Zbycie udziału na mocy tej umowy nie wymaga formy aktu notarialnego. Dopuszczalna jest zatem klasyczna forma pisemna do dokonania tej czynności. Przekazanie udziałów innemu wspólnikowi nie będzie jednak wiązało się z przeniesieniem własności na nowego wspólnika, gdyż właścicielem praw majątkowych i wniesionych do spółki rzeczy, należy do majątku samej spółki – nie zaś wspólników. Z regulacji kodeksu spółek handlowych wynika, iż w razie braku uregulowania w ustawie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego. W odniesieniu do umowy darowizny będą miły zastosowanie właśnie przepisy k.c. Zgodnie z art. 890 k.c. do ważności oświadczenia darczyńcy wymaga się formy aktu notarialnego. Jednakże istnieje możliwość, aby umowa darowizny była ważna również bez zachowania wskazanej formy. Dzieje się tak w przypadku, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Można zatem wnioskować, że darowizna udziałów będzie ważna nawet z zachowaniem zwykłej formy pisemnej, jeżeli określone świadczenie zostanie spełnione.

Zgłoszenie zmian w KRS

Zbycie udziałów oraz fakt wstąpienia nowego wspólnika do spółki jawnej wymaga zgłoszenia w KRS. Zgodnie z art. 26 § 2 k.s.h. wszelkie zmiany danych, w tym: nazwiska i imiona, bądź adresy wspólników powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu. Wspólnicy mają obowiązek zgłoszenia zmian w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy o przeniesienie udziału. W tym celu wspólnicy składają wniosek na formularzu KRS – Z1 (wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) wraz z załącznikami KRS – ZB (Zmiana - Wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo – akcyjnej) i KRS – ZK (Zmiana - Organy podmiotu / Wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki – jeżeli nastąpiły zmiany w reprezentacji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz formularz: KRS - Z1

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Nie jest jednak wymagane złożenie w sądzie rejestrowym wniosków jednolitego tekstu umowy spółki. Należy jedynie załączyć uchwałę wspólników o zmianie umowy spółki oraz jej tekst jednolity.

Przy przenoszeniu udziału spółki w drodze darowizny trzeba mieć na względzie również konsekwencje podatkowe. Jeżeli np. darowizna dokonywana jest między członkami rodziny, wówczas darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli wartość udziału przekroczy wysokości kwoty wolnej od podatku. W przypadku umowy darowizny między członkami najbliższej rodziny (małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) – przekazanie udziału będzie w całości zwolnione z podatku.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA