| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Śmierć wspólnika lub jego upadłość, jednomyślna uchwała wspólników, upadłość spółki, czy orzeczenie sądu o jej rozwiązaniu – przyczyn rozwiązania spółki jawnej jest wiele. Jak wygląda procedura rozwiązania?

Spółka X ma 10 tys. długu wobec wierzycieli. Jako że spółka nie posiada żadnego majątku, wspólnicy uzgodnili zakończenie jej działalności bez przeprowadzenia likwidacji. W takiej sytuacji, wobec braku zaspokojenia wierzycieli, pomimo faktu, iż spółka już nie istnieje, stają się oni jej następcami. Wierzyciele mogą uzyskać zaspokojenie z ich majątków.

Likwidacja

W braku uzgodnień spółka zostanie rozwiązana w wyniku przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W jego trakcie władzę nad spółką przejmą likwidatorzy, którzy mogą jednak rekrutować się także spośród wspólników. W czasie likwidacji spółka może podejmować jedynie działania zmierzające do zakończenia bieżących interesów. Nowe mogą być podejmowane tylko w celu zakończenia tych będących w toku.

Likwidatorzy będą obowiązani do ściągnięcia wierzytelności, które przysługują spółce, jak również do zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzytelności względem spółki. Priorytetem likwidacji jest bowiem zaspokojenie wierzycieli. Wspólnikom z majątku spółki przypadnie jedynie ta część, która pozostanie po spłacie zobowiązań.

Czytaj: Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK