| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Kiedy wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty zysku?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty zysku?

Gdy spółka jawna osiąga zysk powstaje kwestia, czy i kiedy wspólnik może domagać się wypłaty całości zysku. Istotna jest także kwestia, jakie skutki dla wspólników spółki jawnej ma powstanie w tej spółce straty.

W spółce jawnej wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). Pojęcie roku obrotowego regulują przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r., nr 152, poz. 1223, z późn. zm.). W świetle przepisów ustawy o rachunkowości rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych (art. 3 pkt 9 ustawy o rachunkowości).

W spółce jawnej, inaczej niż to ma to miejsce w przypadku spółek kapitałowych do wypłaty zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty.

Przeczytaj również: Czym jest oferta publiczna akcji i prospekt emisyjny?

Czy wspólnik spółki jawnej może po likwidacji tej spółki domagać się wypłaty udziału w zysku?
Wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty udziału w zysku, o czym mówi art. 52 § 1 k.s.h. tylko od spółki. Jeśli nastąpi likwidacja spółki wspólnikowi wówczas z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki (art. 82 § 1 k.s.h.). Pozostałą część majątku spółki dzieli się pomiędzy wspólników zgodnie z zapisami umowy spółki.. Jeśli umowa spółki nie zawiera postanowień dotyczących podziału majątku po likwidacji spółki spłaca się wspólnikom ich udziały. Nadwyżka podlega podziałowi pomiędzy wspólników zgodnie w części, w jakiej uczestniczą oni w zysku. Z kolei rzeczy, które wspólnik wniósł do spółki tylko do używania zwraca się wspólnikowi w naturze (art. 82 § 2 i 3 k.s.h.). Warto też dodać, że niezależnie od wskazanych wyżej uprawnień wspólnik spółki jawnej, która uległa likwidacji może wystąpić z pozwem przeciwko innym wspólnikom za szkodę poniesioną w związku z niewypłaceniem w terminie udziału w zysku.

Podkreślić trzeba, że wspólnik spółki jawnej ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę (art. 53 k.s.h.). Jeżeli natomiast wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika (52 § 2 k.s.h.).

Polecamy serwis Odszkodowania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK