| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Kiedy wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty zysku?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty zysku?

Gdy spółka jawna osiąga zysk powstaje kwestia, czy i kiedy wspólnik może domagać się wypłaty całości zysku. Istotna jest także kwestia, jakie skutki dla wspólników spółki jawnej ma powstanie w tej spółce straty.

W spółce jawnej wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). Pojęcie roku obrotowego regulują przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r., nr 152, poz. 1223, z późn. zm.). W świetle przepisów ustawy o rachunkowości rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych (art. 3 pkt 9 ustawy o rachunkowości).

W spółce jawnej, inaczej niż to ma to miejsce w przypadku spółek kapitałowych do wypłaty zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty.

Przeczytaj również: Czym jest oferta publiczna akcji i prospekt emisyjny?

Czy wspólnik spółki jawnej może po likwidacji tej spółki domagać się wypłaty udziału w zysku?
Wspólnik spółki jawnej może domagać się wypłaty udziału w zysku, o czym mówi art. 52 § 1 k.s.h. tylko od spółki. Jeśli nastąpi likwidacja spółki wspólnikowi wówczas z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki (art. 82 § 1 k.s.h.). Pozostałą część majątku spółki dzieli się pomiędzy wspólników zgodnie z zapisami umowy spółki.. Jeśli umowa spółki nie zawiera postanowień dotyczących podziału majątku po likwidacji spółki spłaca się wspólnikom ich udziały. Nadwyżka podlega podziałowi pomiędzy wspólników zgodnie w części, w jakiej uczestniczą oni w zysku. Z kolei rzeczy, które wspólnik wniósł do spółki tylko do używania zwraca się wspólnikowi w naturze (art. 82 § 2 i 3 k.s.h.). Warto też dodać, że niezależnie od wskazanych wyżej uprawnień wspólnik spółki jawnej, która uległa likwidacji może wystąpić z pozwem przeciwko innym wspólnikom za szkodę poniesioną w związku z niewypłaceniem w terminie udziału w zysku.

Podkreślić trzeba, że wspólnik spółki jawnej ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę (art. 53 k.s.h.). Jeżeli natomiast wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika (52 § 2 k.s.h.).

Polecamy serwis Odszkodowania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »