| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują, że każdy wspólnik z ważnych powodów może żądać rozwiązania spółki jawnej. Jeżeli zajdą ważne powody ku rozwiązaniu spółki, wspólnik może złożyć do sądu pozew z żądaniem rozwiązania spółki, a spółka ulegnie rozwiązaniu wraz z uprawomocnieniem się wyroku sądowego wydanego w tej sprawie.

Kiedy wspólnik może żądać rozwiązania spółki jawnej?

Zgodnie z art. 63 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik może z ważnych powodów żądać rozwiązania spółki przez sąd. Zatem przesłanką jaką sąd bierze pod uwagę rozpoznając sprawę o rozwiązanie spółki jawnej jest konieczność aby w danym przypadku zachodziły ważne powody.

Co może być ważnym powodem uzasadniającym żądanie przez wspólnika rozwiązania spółki?

Przepisy kodeksu spółek handlowych nie określają w tym przypadku co należy rozumieć przez ważne powody. O tym czy w danym przypadku zachodzą ważne powody rozstrzyga sąd badając całokształt okoliczności sprawy. Ogólnie można mówić o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie spółki, które mają charakter:

  • obiektywny (okoliczności te nie mają związku z żadnym wspólnikiem jak na przykład niemożność osiągnięcia przez spółkę zamierzonego celu, ciągłe ponoszenie przez spółkę strat) lub
  • subiektywny (związane są wprost z osobą danego wspólnika, przykładowo stała nieobecność wspólnika, który wyprowadził się z kraju i nie interesuje się losami spółki).

Przeczytaj także: Jaką wybrać firmę dla spółki jawnej

W każdy razie przyczynami uzasadniającymi rozwiązanie spółki będą okoliczności, które:

  • uniemożliwiają albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki,
  • powodują niecelowym lub bezprzedmiotowym dalsze istnienie spółki.

Wspólnicy nie mogą w umowie spółki pozbawić któregokolwiek ze wspólników prawa żądania rozwiązania spółki. W przypadku przyjęcia takiego rozwiązania, umowa spółki w tej części będzie nieważna.

Polecamy serwis Odszkodowania

Gdzie należy złożyć pozew?

Pozew o rozwiązanie spółki jawnej z ważnych powodów należy złożyć do sądu gospodarczego właściwego według siedziby spółki. Powodem jest wspólnik wnoszący pozew, jako pozwanych wskazać należy pozostałych wspólników spółki. W pozwie należy wnieść o rozwiązanie spółki zawartej między powodem a pozwanymi i wskazać w uzasadnieniu na ważne powody uzasadniające wydanie orzeczenia zgodnie z pozwem a także przedstawić wszystkie dowody w tej sprawie. Zgodnie z art. 29 pkt 1) ustawy koszty sądowe w sprawach cywilnych od pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki pobiera się opłatę stałą w kwocie 2 000 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »