| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Każdy wspólnik w spółce jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach. Każdy wspólnik obowiązany jest także uczestniczyć w stratach w tym samym stosunku i to bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Jednak przepisy prawa dają możliwość zwolnienia wspólnika od udziału w stratach. Co należy zrobić by zwolnić wspólnika od udziału w startach?

Udział wspólników w zysku spółki jawnej

O tym jaki udział przypada poszczególnym wspólnikom w wypracowanym przez spółkę zysku może rozstrzygać zawarta umowa spółki, bowiem tę kwestię ustawodawca pozwolił określić wspólnikom samodzielnie. Dopiero w braku umownego zapisu roczny zysk brutto wykazany w sprawozdaniu finansowym dzieli się pomiędzy wspólników po równo w myśl zasady określonej w art. 51 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowiącej, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach. Warto jednak pamiętać że zasada "równości udziałów w spółce" może zostać określona w umowie spółki w inny sposób np. w nawiązaniu do wysokości wniesionych przez wspólników wkładów.

Doktryna przyjmuje, że nie jest możliwe wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach spółki – takie postanowienia były by sprzeczne z postanowieniami kodeksu spółek handlowych a także celem (zarobkowym) w jakim prowadzone jest przedsiębiorstwo – spółka jawna. Dopuszcza się jednak postanowienia w spółce, w myśl których zysk nie będzie dzielony między wspólników a przeznaczany na określony cel.

Udział wspólnika w stratach

Koniecznie przeczytaj: Jak zarejestrować spółkę jawną?

Czy wspólnik może zostać zwolniony z udziału w stratach?
W tym przypadku również warto zadbać o stosowny zapis w umowie, przy czym nie ma żadnych przeciwwskazań aby określonego wspólnika zwolnić z udziału w stratach spółki. Jeżeli jednak umowa spółki stwarza problemy interpretacyjne i budzi wątpliwości, wówczas zgodnie z art. 51 § 2 kodeksu spółek handlowych określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosić będzie się, także do jego udziału w strach.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w firmie

Zwolnienie wspólnika od udziału w stratach
Jak wskazano powyżej umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach, warto podkreślić, że może to dotyczyć jedynie częściowego zwolnienia od udziału w stratach.

Umowa spółki jawnej zawiera zapis w myśl, którego wspólnik Adam Kowalski zostanie zwolniony od udziału w stratach spółki w ten sposób, że strata będzie mu przypisywana do momentu, w którym saldo konta kapitału wyniesie zero, wspólnik zatem nie będzie miał udziału biernego a jednocześnie będzie on pozbawiony udziału w zyskach. Czy zapis taki jest dozwolony?
Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w startach, jednak nie jest dopuszczalne pozbawienie wspólnika udziału w zyskach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK