| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Udział w zyskach spółki cywilnej

Udział w zyskach spółki cywilnej

Spółka cywilna- to umowa zawarta do osiągnięcia określonego celu gospodarczego- ten w założeniu ma przynieść zysk. Jak jednak go podzielić pomiędzy wspólników.

Ważny element umowy

Kodeks cywilny w art. 867 ustanawia generalną zasadę podziału zysków w spółce cywilnej. Stanowi on, że co do zasady udział w zysku jest równy – i to niezależnie od wartości wniesionych wkładów. Taka regulacja może być krzywdząca dla wspólników, którzy ponieśli większe ryzyko gospodarcze (wnieśli wyższy wkład).
Na szczęście, ustawodawca wprowadza tu praktycznie dowolność w kształtowaniu zasad podziału zysku, stąd zastosować można dowolne (acz klarowne) zasady.

Niezależnie od ustalonych w umowie zasad, żaden wspólnik nie może być pozbawiony prawa do zysku (tego typu zapis będzie nieskuteczny).

Zobacz: Podejmowanie czynności przez wspólnika spółki cywilnej a sprzeciw pozostałych wspólników

Od czego może zależeć wielkość udziału w zysku?

Jak to było wspomniane powyżej, stosunek ten można ukształtować praktycznie dowolnie, podstawą do wyliczenia w udziału zysków mogą więc być np.:

  • wielkość wniesionego wkładu (najczęstszy);
  • charakter i ważność świadczonych usług w ramach spółki (czasami wiadomo, że część wspólników będzie miała większy udział w jej bieżących pracach niż inni);
  • preferencje osobiste;
  • zobowiązanie części wspólników wobec pozostałych do zwolnienia ich udziału w stracie itp.

Zobacz: Przekształcenie spółki cywilnej – krok po kroku

Należy zadbać o oznaczenie wartości wkładów

Z uwagi na to, że podział zysku w zależności od wartości wniesionego wkładu jest kryterium najczęstszym, należy zwrócić tu uwagę na kolejną zasadę zawartą w kodeksie cywilnym. Otóż, o ile nie wykaże się, że jest inaczej, uważa się wkłady wniesione przez wspólników za równe. Jeśli chcemy uniknąć późniejszych nieporozumień – wartość wkładów należy ustalić już na etapie spisywania umowy spółki poprzez:

  • oznaczenie kwotowo wartości wniesionych wkładów;
  • oznaczenie stosunku w jakim znajdują się wkłady do całego „majątku” spółki.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »