| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Wykorzystanie praw z najmu lokalu

Jeśli wspólnik jest najemcą danej nieruchomości, to może (przy odpowiednim zastrzeżeniu w umowie najmu) podnająć spółce cywilnej całość lub tylko część tej nieruchomości.

Oczywiście w takim przypadku zachowają swa ważność uwagi dotyczące możliwości regulowania przez spółkę świadczeń z tytułu czynszu . Ponadto należy pamiętać, że umowa podnajmu kończy się najpóźniej z chwilą wygaśnięcia umowy najmu, dlatego warto upewnić się jaki jest okres wypowiedzenia najmu albo na jaki czas umowa została zawarta (konieczna dla pewności korzystania z nieruchomości będzie data pewna nadana umowie najmu). Należy także pamiętać, że umowa najmu może zakazywać podnajęcia lokalu osobie trzeciej lub uzależnić je od zgody wynajmującego.

Zobacz: Konflikt w spółce cywilnej

Nie tylko najem, ale także wierzytelności z jego tytułu mogą być wkładem do spółki

Wspólnikowi przysługuje prawo wniesienia swoich wierzytelności z tytułu np. najmu lokalu (prawo do niezakłóconego korzystania z lokalu), jako wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej (aport). W takim wariancie spółka będzie korzystała z lokalu jako cesjonariusz, natomiast dłużnikiem z tytułu obciążeń czynszowych w stosunku do wynajmującego będzie nadal wspólnik. Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.

Wykorzystanie ułamkowej współwłasności nieruchomości

W sytuacji, w której wspólnikowi przysługuje ułamkowa współwłasność nieruchomości, może on obciążyć lub rozporządzać swoim prawem na rzecz spółki na zasadach wcześniej opisanych w zakresie przypadającej mu części.

Zobacz: Przystąpienie do spółki cywilnej

Jednakże w przypadku wniesienia do spółki cywilnej prawa do ułamkowej współwłasności, spółka będzie zmuszona korzystać z nieruchomości z pełnym poszanowaniem uprawnień pozostałych ułamkowych współwłaścicieli. W niektórych przypadkach na tle realizacji prawa do współwłasności nieruchomości w częściach ułamkowych, dochodzi do licznych konfliktów (także sądowych) między uprawnionymi osobami, co może doprowadzić do istotnych dysfunkcji w prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwie. Wspólnik, któremu współwłasność ułamkowa nieruchomości może także wydzierżawić spółce swoje prawa albo przekazać do korzystania w ramach aportu.

Powyższe zasady nie mają zastosowania do współwłasności łącznej (przysługującej małżonkom, czy wspólnikom spółki cywilnej) - w takim wypadku współwłaściciel nie może samodzielnie dysponować swoim udziałem w nieruchomości (zgodnie z kodeksem cywilnym... udział bowiem nie istnieje, a każdy współwłaściciel jest jednocześnie właścicielem całości - stąd współwłasność łączna)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

adwokat z Kancelarii Adwokackiej Connexus

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.
Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK