| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.

Przeniesienie własności nieruchomości na spółkę jest możliwe, ale ryzykowne

Jeśli wspólnikowi przysługuje prawo własności w/w nieruchomości, to może on umożliwić spółce korzystanie z rzeczy na kilka sposobów. Pierwszy z nich zakłada wniesienie przez wspólnika – właściciela do spółki wkładu, w postaci prawa własności nieruchomości. Takie zobowiązanie w treści umowy spółki spowoduje, że zawarcie umowy będzie wymagało formy aktu notarialnego albowiem dojdzie do przeniesienia własności nieruchomości. Jednakże ze względu na skutki w postaci utraty wyłącznej własności nieruchomości na rzecz współwłasności łącznej rozważyć, w powiązaniu z wysokim ryzykiem, którym cechuje się każde przedsięwzięcie gospodarcze, ostrożny wspólnik będzie zapewne rozważał także inne możliwości udzielania spółce prawa do korzystania z nieruchomości.

Zobacz: Kiedy wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki cywilnej?

Wynajem- ryzykowny podatkowo

Takim sposobem może być wynajęcie spółce (po jej zawiązaniu) przedmiotowej nieruchomości. Także i to rozwiązanie może okazać się wadliwe, jeśli w początkowej fazie swojej działalności gospodarczej, spółka cywilna nie będzie dysponowała środkami pieniężnymi wystarczającymi na zapłatę czynszu. Należy pamiętać, że warunki umowy najmu muszą spełniać kryteria wolno - rynkowe, ażeby stronom umowy najmu nie można było zarzucić działania na niekorzyść Skarbu Państwa.

Prawo do użytkowania lokalu aportem do spółki

Jeśli przyszli wspólnicy zgadzają się, co do tego, że w początkowym okresie działalności spółka powinna mieć możliwość nieodpłatnego korzystania z nieruchomości, której właścicielem jest jeden ze wspólników, to warto rozważyć wniesienie przez tego wspólnika aportu do spółki w postaci prawa do korzystania z nieruchomości w danym oznaczonym czasie. W tym okresie spółka wykorzystywała będzie nieruchomość dla własnych celów gospodarczych, a rynkowa wartość uprawnienia do korzystania będzie stanowiła o wartości niepieniężnego wkładu do spółki.

Zobacz: Kto reprezentuje spółkę cywilną?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

adwokat z Kancelarii Adwokackiej Connexus

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli wspólnikowi przysługuje prawo własności w/w nieruchomości, to może on umożliwić spółce korzystanie z rzeczy na kilka sposobów.
Jeśli wspólnikowi przysługuje prawo własności w/w nieruchomości, to może on umożliwić spółce korzystanie z rzeczy na kilka sposobów.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK