| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.

Przeniesienie własności nieruchomości na spółkę jest możliwe, ale ryzykowne

Jeśli wspólnikowi przysługuje prawo własności w/w nieruchomości, to może on umożliwić spółce korzystanie z rzeczy na kilka sposobów. Pierwszy z nich zakłada wniesienie przez wspólnika – właściciela do spółki wkładu, w postaci prawa własności nieruchomości. Takie zobowiązanie w treści umowy spółki spowoduje, że zawarcie umowy będzie wymagało formy aktu notarialnego albowiem dojdzie do przeniesienia własności nieruchomości. Jednakże ze względu na skutki w postaci utraty wyłącznej własności nieruchomości na rzecz współwłasności łącznej rozważyć, w powiązaniu z wysokim ryzykiem, którym cechuje się każde przedsięwzięcie gospodarcze, ostrożny wspólnik będzie zapewne rozważał także inne możliwości udzielania spółce prawa do korzystania z nieruchomości.

Zobacz: Kiedy wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki cywilnej?

Wynajem- ryzykowny podatkowo

Takim sposobem może być wynajęcie spółce (po jej zawiązaniu) przedmiotowej nieruchomości. Także i to rozwiązanie może okazać się wadliwe, jeśli w początkowej fazie swojej działalności gospodarczej, spółka cywilna nie będzie dysponowała środkami pieniężnymi wystarczającymi na zapłatę czynszu. Należy pamiętać, że warunki umowy najmu muszą spełniać kryteria wolno - rynkowe, ażeby stronom umowy najmu nie można było zarzucić działania na niekorzyść Skarbu Państwa.

Prawo do użytkowania lokalu aportem do spółki

Jeśli przyszli wspólnicy zgadzają się, co do tego, że w początkowym okresie działalności spółka powinna mieć możliwość nieodpłatnego korzystania z nieruchomości, której właścicielem jest jeden ze wspólników, to warto rozważyć wniesienie przez tego wspólnika aportu do spółki w postaci prawa do korzystania z nieruchomości w danym oznaczonym czasie. W tym okresie spółka wykorzystywała będzie nieruchomość dla własnych celów gospodarczych, a rynkowa wartość uprawnienia do korzystania będzie stanowiła o wartości niepieniężnego wkładu do spółki.

Zobacz: Kto reprezentuje spółkę cywilną?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

adwokat z Kancelarii Adwokackiej Connexus

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli wspólnikowi przysługuje prawo własności w/w nieruchomości, to może on umożliwić spółce korzystanie z rzeczy na kilka sposobów.
Jeśli wspólnikowi przysługuje prawo własności w/w nieruchomości, to może on umożliwić spółce korzystanie z rzeczy na kilka sposobów.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK