REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czy spółka cywilna jest spółką?
Czy spółka cywilna jest spółką?

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna nadal jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Czym tak na prawdę jest i jakie są zasady jej funkcjonowania?

Spółka cywilna wbrew nazwie nie jest spółką, a jedynie zobowiązaniem wspólników do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, w szczególności przez wniesienie wkładów. Nie jest koniecznym uzyskiwanie korzyści majątkowych przez spółkę, ani osiągnięcie określonego celu gospodarczego, lecz samo dążenie do tego celu. Spółka może być utworzona na czas określony lub nieokreślony, lub nawet do dokonania poszczególnej czynności. Umowa spółki powinna być sporządzona na piśmie. Forma pisemna służy jednak jedynie „celom dowodowym”, niedochowanie formy pisemnej nie powoduje więc nieważności umowy spółki.

REKLAMA

Wkłady

Nie na wszystkich wspólnikach musi ciążyć obowiązek wniesienia wkładów. Musi on wyraźnie wynikać z umowy. W umowie też powinna być określona wysokość wkładów, w przeciwnym razie przyjmujemy, że wkłady są równe ( jest to szczególnie istotne przy rozwiązaniu umowy spółki). Wkładem może być, przede wszystkim, własność rzeczy, praw lub świadczenie przez wspólnika usług. Wkładem może być również oddanie do użytkowania mieszkania, gruntu lub określonego sprzętu a nawet patentu lub licencji. Wspomniane świadczenie przez wspólnika usług może dotyczyć określonego czasu lub całego czasu trwania umowy.

Zobacz: Umowa o pracę tylko na czas nieokreślony

Wybór wspólnika niezwykle ważny!

W spółce cywilnej obowiązuje zasada niezmienności składu osobowego. Przyjęcie nowego wspólnika do spółki nie stwarza większych problemów, natomiast wystąpienie ze spółki lub wykluczenie wspólnika już tak.

REKLAMA

Możliwe sposoby pozbawienia kogoś statusu wspólnika są ściśle określone przez kodeks cywilny. Są to:
1)    śmierć wspólnika - w umowie można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce.
2)    osiągnięcie celu gospodarczego do osiągnięcia którego spółka została powołana.
3)    upływ czasu przewidzianego w umowie spółki na jaki ją powołano.
Jeżeli pomimo zaistnienia przewidzianych w umowie powodów rozwiązania spółki, takich jak upływ czasu lub osiągniecie określonego celu gospodarczego, trwa ona nadal za zgodą wszystkich wspólników, poczytuje się ją za przedłużoną na czas nieoznaczony.
4)    rozwiązanie umowy przez sąd, albo wypowiedzenie udziałów przez wszystkich wspólników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania umowy spółki przez sąd wspólnik może żądać tylko w przypadku wystąpienia ważnych powodów.
Wystąpienie ze spółki może nastąpić jedynie na trzy miesiące na przód przed końcem roku obrachunkowego, jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony. Jeżeli spółka została zawarta na czas oznaczony, z ważnych powodów każdy wspólnik może wypowiedzieć swój udział w spółce bez zachowania terminów wypowiedzenia, a przeciwne postanowienia umowne są nieważne. Jeżeli następuje  wystąpienie wspólnika ze spółki, w której jest tylko dwóch wspólników, oznacza to likwidację spółki i konieczne jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.

Zobacz: Co zmieniło się w ustawie o kredycie konsumenckim?

 Solidarna odpowiedzialność

Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Jest to kolejnym powodem dlaczego wybór wspólnika z którym chcemy tworzyć spółkę cywilną jest niezwykle istotny. Dotyczy to zobowiązań zaciągniętych przez wszystkich wspólników jak również zobowiązań zaciągniętych przez jednego wspólnika jeżeli zaciągnięte są one na cele spółki. Solidarna odpowiedzialność polega na tym, iż wierzyciele spółki mogą dochodzić spłaty długu w całości lub części, od wszystkich wspólników razem, niektórych ze wspólników lub nawet tylko od jednego wspólnika. Jeżeli wierzyciel zażądał spłaty długu przez jednego ze wspólników, a ten dokonał tego, lub jeżeli wspólnik samodzielnie spłacił cały dług spółki może dochodzić rozliczenia z pozostałymi wspólnikami w drodze roszczenia regresowego.

Udział w zyskach i stratach

Każdy ze wspólników ma prawo do równego udziału tak w zyskach spółki, jak i w stratach spółki, bez względu na wartość wkładów. Możliwe jest inne ustalenie udziału w zyskach i stratach w umowie spółki. Wspólnik może zostać wyłączony z udziału w stratach, nie może natomiast zostać wyłączony z udziału w zyskach spółki cywilnej. Jeżeli w umowie ustalono jedynie stosunek udziału wspólnika w zyskach nie wspominając o jego udziale w stratach, przyjmujemy, że jest on proporcjonalny do udziału w zyskach.  Zgodnie z kodeksem cywilnym, wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysków dopiero po rozwiązaniu umowy spółki. Jeżeli spółka powołana została na czas dłuższy wspólnicy mogą żądać podziału zysków i strat z końcem każdego roku obrachunkowego.

Zobacz: Jak skorzystać z ulgi na lekarstwa?

Współwłasność

Ponieważ majątek spółki cywilnej stanowi współwłasność w częściach ułamkowych wspólnicy nie mogą swobodnie rozporządzać swoim udziałem w spółce, ani poszczególnymi składnikami majątku spółki. Wierzyciele wspólnika również nie mogą dochodzić zaspokojenia swoich wierzytelności z udziału dłużnika w majątku spółki.
W razie rozwiązania spółki do majątku wspólnego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. W pierwszej kolejności z majątku spółki spłacane są długi, następnie rozdzielane pomiędzy wspólników są ich wkłady, a na końcu dzielona jest nadwyżka, która została po dokonaniu wszelkich spłat. Nadwyżka dzielona jest w takim stosunku w jakim w umowie przewidziane są podziały zysków spółki pomiędzy poszczególnych wspólników.

Reprezentacja

W razie braku odmiennego zapisu w umowie, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek reprezentacji spółki w takich granicach w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw. Każdy wspólnik może prowadzić sprawy spółki, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Jednak jeżeli przed zakończeniem takiej sprawy wspólnicy, lub chociaż jeden wspólnik sprzeciwi się jej dokonaniu potrzebna jest uchwała wspólników. Każdy wspólnik może wykonać czynność nagłą, jeżeli zaniechanie jej mogłoby narazić wspólników na straty, bez uprzedniej uchwały wspólników.


Powództwa przeciw spółce

REKLAMA

Jeżeli chcemy dochodzić roszczeń od spółki cywilnej musimy wytoczyć powództwo nie przeciwko spółce, a przeciwko wspólnikom spółki.  Spółka cywilna nie posiada bowiem osobowości prawnej ani zdolności sądowej, nie może być traktowana jako odrębny od wspólników podmiot prawa. Jeżeli wierzyciel spółki chce skierować roszczenie do majątku spółki, który jest objęty współwłasnością łączną, musi pozwać wszystkich wspólników. Tylko w ten sposób jest możliwe prowadzenie egzekucji z takiego majątku.

Jeżeli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych, osiągnęły kwotę która powoduje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli 5.067.120 zł. powinniśmy przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną.

Zobacz: E - faktura jak ją przechowywać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

    Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

    Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

    Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

    "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

    Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

    Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

    "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

    REKLAMA

    Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

    W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

    Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

    12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

    Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

    Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

    Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

    Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

    REKLAMA

    Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

    Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

    Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

    Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

    REKLAMA