| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Co trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym przy tworzeniu spółki akcyjnej?

Co trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym przy tworzeniu spółki akcyjnej?

Kapitał Zakładowy to ustalona w statucie spółki akcyjnej wielkośćwyrażona w złotówkach, która stanowi sumę wartości nominalnej wszystkich akcji w spółce.

Podstawowe wymogi kapitału zakładowego

Kapitał zakładowy spółki akcyjnej powinien wynosić co najmniej 100.000 Zł. Zgromadzenie wskazanej sumy stanowi niezbędny warunek powstania spółki. Na akcjonariuszach ciąży obowiązek wniesienia wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego.

Art. 329. § 1. Kodeksu spółek handlowych- Akcjonariusz obowiązany jest do wniesienia pełnego wkładu na akcje. § 2. Wpłaty powinny być dokonane równomiernie na wszystkie akcje. Może być on opłacony w formie wkładów pieniężnych i niepieniężnych, jednakże ustawodawca wyłączył możliwość wniesienia jako przedmiotu wkładu praw niezbywalnych, świadczenia pracy bądź usług.

Art. 315. § 1.k.s.h. Wpłaty na akcje powinny być dokonane bezpośrednio lub za pośrednictwem domu maklerskiego, na rachunek spółki w organizacji prowadzony przez bank w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz: Zbycie akcji w spółce akcyjnej

Dopiero po stwierdzeniu przez sąd, że deklarowane wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione, sąd może zarejestrować spółkę, z wyjątkiem przypadków gdy przedmiotem wkładu są wartości niepieniężne, akcje powinny być pokryte aportem najdalej w ciągu roku od dnia zarejestrowania spółki oraz gdy przedmiotem wkładu są pieniądze, akcje powinny być opłacone przed zarejestrowaniem, w co najmniej 25% ich wartości nominalnej ( art. 309 § 3 k.s.h. )

Zgłoszenie do krs

Art. 316. § 1.k.s.h. Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru. Wniosek o wpis spółki do rejestru ( KRS ) podpisują wszyscy członkowie zarządu. Niedokonanie tej czynności skutkuje odpowiedzialnością członków zarządu wobec akcjonariuszy. Wniosek o wpis do rejestru składa się na urzędowym formularzu. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu - również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wnioski można także składać na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych. Wniosek uchybiający powyższym normom albo błędnie wypełniony podlega zwróceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków.

Zobacz: Co składa się na prawo do udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej?

Do zgłoszenia spółki należy dołączyć min. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wymagane statutem wpłaty na akcje oraz wkłady niepieniężne zostały dokonane zgodnie z prawem oraz potwierdzony przez bank lub dom maklerski dowód wpłaty na akcje, dokonanej na rachunek spółki w organizacji; w przypadku, gdy statut przewiduje pokrycie kapitału zakładowego wkładami niepieniężnymi po dokonaniu rejestracji, należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wniesienie tych wkładów do spółki jest zapewnione zgodnie z postanowieniami statutu przed upływem terminu określonego w art. 309 § 3 k.s.h.

Art. 325. § 1. k.s.h. Jeżeli w terminie sześciu miesięcy od daty sporządzenia statutu spółka nie została zgłoszona do zarejestrowania lub jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, zarząd powinien niezwłocznie zawiadomić o tym przez ogłoszenie osoby mające interes prawny oraz zarządzić zwrot wpłaconych sum i wkładów niepieniężnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK