| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

W sierpniu 2009 został znowelizowany kodeks spółek handlowych- nadając nowe uprawnienia akcjonariuszom spółek niepublicznych (nie notowanych na giełdzie) w zakresie zwoływania walnego zgromadzenia i przedstawiania projektów uchwał.

Należy podkreślić, że w/w uprawnienia przysługują osobom reprezentującym co najmniej 5% udział w kapitale zakładowym spółki. Próg został obniżonym o połowę, wcześniej do zgłoszenia przez akcjonariusza własnych propozycji do porządku obrad wymagany był udział 10%.

Możliwość powołania własnych punktów w porządku obrad

W poprzednim stanie prawnym zebranie 10% udziału w kapitale nie dawało gwarancji zamieszczenia własnych punktów w porządku obrad albowiem procedura przewidywała obowiązek zgłoszenia uzupełnień z miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do wyznaczonego terminu WZA, a jednocześnie zarząd mógł zwołać WZA na dwa tygodnie przed planowanym terminem.

Obecnie skróceniu uległ termin, w jakim akcjonariusze winni zgłosić zmiany i wynosi on 21 dni dla spółek z akcjami na okaziciela i 14 dni dla spółek, które wyemitowały wyłącznie akcje imienne.

Zobacz: Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Niestety zmiany te niewiele zmieniły w sytuacji akcjonariuszy w przypadku, jeśli zarząd zdecyduje się na ogłoszenie lub zawiadomienie z najkrótszym możliwym wyprzedzeniem (21 dni przez ogłoszenie, a jeśli wszystkie akcje imienne – 14 dni licząc od daty nadania listu poleconego). W praktyce oznacza to, że zarząd może uniemożliwiać akcjonariuszom spółek niepublicznych (jeśli akcje były tylko imienne) wprowadzanie własnych propozycji do porządku obrad, a w przypadku pozostałych spółek akcyjnych, propozycje zmian akcjonariusze będą mogli przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, wyłącznie w dniu ukazania się ogłoszenia.

Jednakże ustawodawcy udało się wprowadzić instytucję, która skutecznie wspiera pozycję i aktywność akcjonariatu mniejszościowego. Otóż dyspozycja art.400 §1 ksh przewiduje dla akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 1/20 kapitału zakładowego spółki (w poprzednim stanie prawnym wymagana była 1/10) uprawnienie do żądania zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia. Żądanie mniejszości może zostać przekazane zarządowi na piśmie lub w postaci elektronicznej.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.
Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Drożdżal

Wieloletni skarbnik w jednostce samorządowej; trener szkoleń dla organizacji pozarządowych i jednostek administracji publicznej; ma wieloletnie doświadczenie szkoleniowe w zakresie: budżetu jst i budżetów zadaniowych, dochodów i wydatków jst, współpracy jst z organizacjami pozarządowymi, współpracy gmin z sołectwami, rachunkowości projektów finansowanych ze środków UE oraz innych źródeł zagranicznych, budżetowania oraz ewaluacji i wprowadzania zmian w organizacji, planowaniu, komunikacji, motywacji, budowaniu zespołu oraz animacji środowisk lokalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK