REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia rady nadzorczej spółki akcyjnej oraz akcjonariuszy do zwoływania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia .

Tomasz Ośko
Reforma Kodeksu spółek handlowych przewiduje ponadto zupełnie nowe uprawnienia dla akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę wszystkich głosów.
Reforma Kodeksu spółek handlowych przewiduje ponadto zupełnie nowe uprawnienia dla akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę wszystkich głosów.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie zmiany w kodeksie spółek handlowych, uprawniły radę nadzorczą i akcjonariuszy spółki akcyjnej do samodzielnego zwoływania walnego zgromadzenia.

Nowe uprawnienia rady nadzorczej

Począwszy od 03 sierpnia 2009r. rada nadzorcza jest uprawniona do samodzielnego zwoływania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia bez konieczności kierowania wcześniejszych żądań do zarządu spółki.

REKLAMA

Jest to ze wszech miar pożyteczne i oczekiwane rozwiązanie albowiem można sobie wyobrazić sytuację (w poprzednim stanie prawnym), kiedy zarząd spółki skonfliktowany z członkami rady nadzorczej i akcjonariuszami, będzie starał się opóźniać zwołanie walnego zgromadzenia, szczególne w przypadkach, kiedy statut odbierał radzie prawo dokonywania zmian w składzie zarządu.

Możliwy był także taki scenariusz, zgodnie z którym zarząd zmuszony do podjęcia kolegialnej decyzji w przedmiocie zwołania NWZA (nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy), nie był w stanie przyjąć uchwały np. ze względu na wymagane quorum, czy też podział równy podział głosów członków zarządu.

Zobacz: Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

Akcjonariusze też mogą zwołać walne zgromadzenie

REKLAMA

Reforma Kodeksu spółek handlowych przewiduje ponadto zupełnie nowe uprawnienia dla akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę wszystkich głosów (szczególne ułatwienie dla akcjonariuszy posiadających akcje uprzywilejowane co do głosu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taki akcjonariusz lub akcjonariusze mogą zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie w wybranym przez siebie terminie. Jest to wyjątkowo przydatne narzędzie w sytuacji kiedy dochodzi do konfliktu między akcjonariuszami, a funkcjonariuszami pozostałych organów spółki, a także w przypadku, kiedy rada nadzorcza - z rożnych powodów - nie może podjąć uchwały o zmianach w skaldzie zarządu.

Walne zgromadzenie jest uprawnione do odwołania lub zawieszenie w czynnościach członków zarządu niezależnie od prerogatyw rady nadzorczej. Należy podkreślić także inną funkcjonalność przepisu umożliwiającego zwoływanie nadzwyczajnych walnych zgromadzeń przez akcjonariuszy.

Zobacz: Jaka jest pozycja prawna likwidatorów w spółce akcyjnej?

Otóż członkowie zarządu podlegają ograniczeniom wobec spółki ustanowionym w uchwałach walnego zgromadzenia. Dlatego z punktu wiedzenia ich ewentualnej odpowiedzialności przed spółką, uprawnienie akcjonariuszy do zwoływania NWZ z pominięciem pozostałych organów spółki i podjęcia uchwał leżących w interesie dominującego akcjonariusza lub akcjonariuszy, może okazać się niezwykle istotnym novum w obszarze przestrzegania ładu korporacyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA