| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Zakończenie roku obrotowego w spółce wiąże się z koniecznością sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten ciąży na kierowniku jednostki. Podpisać sprawozdanie powinna osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu.

Z różnorodnych powodów, członek zarządu może odmawiać podpisania sprawozdania. Przepisy przewidują wówczas obowiązek pisemnego uzasadnienia takiego stanowiska i dołączenia do sprawozdania. Szczególne problemy wiążą się z sytuacją, w której w czasie roku obrotowego dochodzi do zmian w składzie zarządu.

Powstaje wówczas pytanie, kto powinien podpisać sprawozdanie finansowe

Przepisy ustawy o rachunkowości nie dają tu jednoznacznej odpowiedzi. Wielu autorów składnia się ku poglądowi, zgodnie z którym w takiej sytuacji sprawozdanie finansowe powinni podpisać tylko ci członkowie zarządu, którzy pełnili funkcję w dniu sporządzania sprawozdania finansowego.

Zobacz: Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce sądy rejestrowe KRS często wzywają aktualnych członków zarządu do podpisywania sprawozdania pod rygorem odmowy dokonania wpisu. Podejmując decyzję należy mieć również na uwadze konsekwencje złożenia odmowy podpisania dokumentu. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 2007 roku (VI ACa 1633/2007) stwierdził, że „sprawozdanie finansowe jest nieważne, jeśli nie podpiszą go wszyscy członkowie zarządu spółki”.

Brak podpisu może wiązać się z odpowiedzialnością odszkodowawczą członka zarządu wobec spółki. Przykładowo jeżeli spółka jest kredytobiorcą, to zazwyczaj ma obowiązek przedstawiania bankowi rocznych sprawozdań finansowych w celu analizy.

Zobacz: Jak przebiega postępowanie likwidacyjne oraz otwarcie likwidacji w spółce akcyjnej?

Brak sprawozdania lub też jego nieważność mogą być jedną z przyczyn rozwiązania umowy kredytowej, poniesienia szkody przez spółkę, a w konsekwencji poszukiwania osoby odpowiedzialnej za taki stan rzeczy. Z drugiej jednak strony podpisanie sprawozdania jest równoznaczne z przyjęciem odpowiedzialności za prawidłowość i rzetelność sporządzonego sprawozdania finansowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK