| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Obowiązki informacyjne przy znacznych pakietach akcji - porada

Obowiązki informacyjne przy znacznych pakietach akcji - porada

Dla akcjonariusza spółki publicznej wiedza na temat struktury akcjonariatu oraz siły głosu poszczególnych akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu spółki publicznej jest na wagęzlota. Dysponując tymi informacjami jest w stanie określić swoją pozycję w przypadku posiadania określonego pakietu akcji.

Niedopełnienie obowiązku informacyjnego z art. 69 ustawy o ofercie publicznej nie powoduje unieważnienia nabycia lub zbycia akcji, ale wiąże się określonymi sankcjami. Jeżeli akcjonariusz osiągnął lub przekroczył dany próg ogólnej liczby głosów z naruszeniem obowiązków określonych w art. 69 ustawy nie może on wykonywać prawa głosu z akcji spółki publicznej będących przedmiotem czynności prawnej lub innego zdarzenia prawnego powodującego osiągnięcie lub przekroczenie tego progu. Dodatkowo, na każdego kto z narusza warunki zawiadomienia określone w art. 69 Ustawy, KNF może nałożyć karę pieniężną do 1.000.000 zł.

Nie ulega wątpliwości, że sankcje związane z niewykonaniem albo nienależytym wykonaniem obowiązków informacyjnych określonych w art. 69 ustawy o ofercie publicznej są dotkliwe.

Ponadto ujawnienie stanu posiadania w spółce publicznej, przez podmiot obowiązany na gruncie regulacji o znacznych pakietach akcji, umożliwia spółce wykonanie obowiązku informacyjnego, który spoczywa na niej z mocy art. 70 pkt 1 ustawy o ofercie publicznej. Przepis ten wymaga aby również spółka publiczna przekazała niezwłocznie informacje w zakresie określonym w art. 69 ustawy do publicznej wiadomości, KNF oraz spółce prowadzącej rynek regulowany, na którym są notowane akcje tej spółki. Ustanowienie takiego obowiązku względem spółki publicznej ma na celu zagwarantowanie odpowiedniego informowania inwestorów jaki i akcjonariuszy o zdarzeniach mających wpływ na cenę akcji, zwiększenie ochrony inwestorów oraz zapewnienie właściwego funkcjonowania rynku papierów wartościowych.

Polecamy: Wynagrodzenie dla członków zarządu w spółce akcyjnej - porada

Tomasz Chęciński
Prawnik

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek informacyjny powstaje w przypadku osiągnięcia lub przekroczenia wskazanych w niniejszym przepisie progów ogólnej liczby głosów w spółce publicznej.
Obowiązek informacyjny powstaje w przypadku osiągnięcia lub przekroczenia wskazanych w niniejszym przepisie progów ogólnej liczby głosów w spółce publicznej.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK