| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Co to są warranty subskrypcyjne?

Co to są warranty subskrypcyjne?

Co to są warranty subskrypcyjne i uprawnienia dają w spółce akcyjnej? Jakie cechy posiadają warranty subskrypcyjne i co one oznaczają? W jakich sytuacjach spółka spółka może emitować warranty subskrypcyjne i czym to musi być poprzedzone?

W celu podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej w oparciu o kapitał docelowy potrzeba zmienić statut w taki sposób, aby możliwość taka została w nim przewidziana. Na podstawie statutowego upoważnienia, zarząd spółki akcyjnej podejmuje wszelkie czynności związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, uchwała zarządu spółki akcyjnej, pod względem formy spełniająca wymogi aktu notarialnego, która tyczy się podwyższenia kapitału zakładowego zastępuje uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy w tym przedmiocie.

Statutowe upoważnienie zarządu spółki akcyjnej umożliwiające podwyższenie kapitału zakładowego w oparciu o kapitał docelowy może również przewidywać emisję warrantów subskrypcyjnych. Owe warranty subskrypcyjne powinny zawierać termin na wykonanie prawa zapisu na akcje. Termin ten może zostać oznaczony najpóźniej na dzień przypadający w dniu, w którym upływa okres, na który udzielono upoważnienia zarządowi do podwyższenia kapitału zakładowego w tym trybie.

Przeczytaj uważnie: Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Warranty subskrypcyjne to papiery wartościowe emitowane przez spółkę akcyjną. Warranty mogą być zarówno imienne, jak i na okaziciela. Owe papiery wartościowe uprawniają posiadacza objęcia akcji bądź zapisu na akcje nowej emisji. Pamiętać należy, że objęcie lub zapis na akcje przez posiadacza warrantów subskrypcyjnych wykonuje się z wyłączeniem prawa poboru, które zasadniczo przysługuje dotychczasowym akcjonariuszom.

Warranty subskrypcyjne zawierają nieodwołalne i bezwarunkowe zobowiązanie spółki (wystawcy papierów wartościowych) do dostarczenia akcji tej spółki (czyli instrumentu bazowego), celem wykonania uprawnienia przysługującego z warrantu subskrypcyjnego zapisu na akcje i w konsekwencji objęcie tych akcji.

Polecamy serwis Odszkodowania

Nieodwołalność zobowiązania spółki oznacza, że od momentu wyemitowania warrantów subskrypcyjnych spółka nie może wycofać się z obietnicy dostarczenia akcji osobie uprawnionej. Natomiast bezwarunkowość tego zobowiązania wiąże się z niemożliwością zastrzeżenia jakiegokolwiek warunku, po ziszczeniu bądź nieziszczeniu się którego akcje miałyby być dostarczone uprawnionemu z warrantów subskrypcyjnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK