| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo wystąpić do walnego zgromadzenia akcjonariuszy w celu pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych. Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o pozbyciu się akcjonariuszy mniejszościowych była skuteczna?

Uchwała w tym przedmiocie może dotyczyć akcjonariuszy reprezentujących mniej niż 5 % kapitału zakładowego i powinna być podjęta większością 95 % głosów. Nadto akcje powinny być przejęte przez nie więcej niż 5 akcjonariuszy posiadających nie mniej niż 95 % kapitału zakładowego, a każdy z akcjonariuszy przejmujących winien reprezentować nie mniej niż 5 % kapitału zakładowego.

Bez względu na uprzywilejowanie czy ograniczenia w głosach, każdej akcji przysługuje jeden głos. Głosowanie nad uchwałą w przedmiocie pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych podejmowana jest w głosowaniu jawnym i imiennym. Następnie uchwałę należy ogłosić.

Porównaj Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W uchwale należy zawrzeć akcje, które podlegają wykupowi i akcjonariuszy, którzy mają je wykupić. Ponadto należ określić jakie akcje przysługują określonemu akcjonariuszowi, czyli uchwała powinna zawierać tzw. plan podziału (bądź wykupu akcji).

W statucie może być przewidziany wyższy próg podjęcia uchwały, szczególnie jeżeli idzie o większość niezbędną do podjęcia uchwały.

Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały. Można również zamiast dokumentów akcji złożyć dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki.

W wypadku gdy akcjonariusz nie złoży dokumentu akcji w przewidzianym terminie, zarząd spółki unieważni ją działając zgodnie z artykułem 358 Kodeksu spółek handlowych. Wówczas nabywcy wydany zostaje nowy dokument akcji z numerem emisyjnym takim, jak unieważniony.

Polecamy serwis Odszkodowania

Od faktu wykupienia akcji przedstawionych do wykupu przez akcjonariuszy mniejszościowych, którzy nie zostali objęci uchwałą uzależniona jest skuteczność uchwały o przymusowym wykupie akcji. Akcjonariusze o których mowa, jeżeli uczestniczyli w walnym zgromadzeniu, w terminie 2 dni liczonym od walnego zgromadzenia powinni w spółce złożyć dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Dla akcjonariuszy nieobecnych na walnym zgromadzeniu zakreślono termin miesięczny.

Jeżeli powyżsi akcjonariusze nie złożą dokumentów akcji w przewidzianym terminie, uważa się, że wyrazili zgodę na pozostanie w spółce.

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały.
Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK