| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo wystąpić do walnego zgromadzenia akcjonariuszy w celu pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych. Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o pozbyciu się akcjonariuszy mniejszościowych była skuteczna?

Uchwała w tym przedmiocie może dotyczyć akcjonariuszy reprezentujących mniej niż 5 % kapitału zakładowego i powinna być podjęta większością 95 % głosów. Nadto akcje powinny być przejęte przez nie więcej niż 5 akcjonariuszy posiadających nie mniej niż 95 % kapitału zakładowego, a każdy z akcjonariuszy przejmujących winien reprezentować nie mniej niż 5 % kapitału zakładowego.

Bez względu na uprzywilejowanie czy ograniczenia w głosach, każdej akcji przysługuje jeden głos. Głosowanie nad uchwałą w przedmiocie pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych podejmowana jest w głosowaniu jawnym i imiennym. Następnie uchwałę należy ogłosić.

Porównaj Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W uchwale należy zawrzeć akcje, które podlegają wykupowi i akcjonariuszy, którzy mają je wykupić. Ponadto należ określić jakie akcje przysługują określonemu akcjonariuszowi, czyli uchwała powinna zawierać tzw. plan podziału (bądź wykupu akcji).

W statucie może być przewidziany wyższy próg podjęcia uchwały, szczególnie jeżeli idzie o większość niezbędną do podjęcia uchwały.

Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały. Można również zamiast dokumentów akcji złożyć dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki.

W wypadku gdy akcjonariusz nie złoży dokumentu akcji w przewidzianym terminie, zarząd spółki unieważni ją działając zgodnie z artykułem 358 Kodeksu spółek handlowych. Wówczas nabywcy wydany zostaje nowy dokument akcji z numerem emisyjnym takim, jak unieważniony.

Polecamy serwis Odszkodowania

Od faktu wykupienia akcji przedstawionych do wykupu przez akcjonariuszy mniejszościowych, którzy nie zostali objęci uchwałą uzależniona jest skuteczność uchwały o przymusowym wykupie akcji. Akcjonariusze o których mowa, jeżeli uczestniczyli w walnym zgromadzeniu, w terminie 2 dni liczonym od walnego zgromadzenia powinni w spółce złożyć dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Dla akcjonariuszy nieobecnych na walnym zgromadzeniu zakreślono termin miesięczny.

Jeżeli powyżsi akcjonariusze nie złożą dokumentów akcji w przewidzianym terminie, uważa się, że wyrazili zgodę na pozostanie w spółce.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały.
Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK