| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie, jakich terminów należy przestrzegać? Czego trzeba unikać aby zapis na akcje nie okazał się nieważny? Kiedy i kto dokonuje przydziału akcji, na które zapisaliśmy się? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Zapis na akcje powinien być sporządzony w co najmniej dwóch egzemplarzach dla każdego subskrybenta. Zapis subskrypcji przygotowany winien być na formularzu w formie pisemnej. Jeden egzemplarz zapisu otrzymuje spółka, a drugi egzemplarz otrzymuje subskrybent. Zapis należy złożyć osobie upoważnionej przez spółkę lub samej spółce w terminie oznaczonym w ogłoszeniu lub liście poleconym albo prospekcie emisyjnym.

W zapisie należy zawrzeć oznaczenie liczby oraz rodzajów akcji, a także kwotę wpłaty na akcje. Jeżeli subskrybent nie jest dotychczasowym akcjonariuszem spółki powinien wyrazić zgodę na brzmienie statutu. Nadto subskrybent oraz spółka lub inny podmiot posiadający upoważnienie do przyjęcia zapisu i wpłaty na akcje powinien złożyć swój podpis. Zapis powinien zawierać również adres podmiotu mającego upoważnienie do przyjęcia zapisów oraz wpłat na akcje.

Przyjęcie zapisu można poświadczyć pieczęcią albo podpisem mechanicznie odtwarzanym.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

Podkreślić należy, że nieważny jest zapis na akcje, który został dokonany pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu. Nieważny jest również zapis, który nie zawiera wszystkich elementów wspomnianych powyżej. Inne postanowienia, których nie przewidziano w formularzu, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nie wywołują żadnych skutków prawnych.

Kodeks spółek handlowych zakreśla termin do dokonania zapisu na akcje. Termin ten nie może przekraczać trzech miesięcy liczonych od dnia otwarcia subskrypcji. Jeśli w tym terminie nie subskrybuje się albo opłaci całości lub minimalnej liczby akcji, podwyższenie kapitału nie dochodzi do skutku. Zarząd obowiązany jest do ogłoszenia, że podwyższenie kapitału nie doszło do skutku w terminie 2 tygodni po terminie zamknięcia subskrypcji. Ogłoszenia dokonuje się w pismach, w których ogłoszono o subskrypcji. Nadto należy zawiadomić subskrybentów o możliwości odebrania wpłaconych na akcje kwot. Akcjonariusz ma nie dłużej niż dwa tygodnie na odbiór wpłaconych kwot. Termin ten liczy się od dnia zawiadomienia o tej możliwości.

Polecamy serwis ABC spółek

Zarząd dokonuje przydziału akcji w terminie 2 tygodni do chwili zamknięcia subskrypcji. Przydział jest możliwy tylko wtedy, gdy co najmniej minimalna liczba akcji, które były przeznaczone do objęcia, zostanie subskrybowana i opłacona.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK