| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

W wypadku, gdyby wbrew obowiązującym przepisom prawa albo wbrew postanowieniom statutu akcjonariusze otrzymali jakieś świadczenia od spółki, zobowiązani są je zwrócić. Obowiązek zwrotu nieprawidłowo pobranych świadczeń powstanie niezależnie od tego czy były to świadczenia pieniężne czy niepieniężne.

Kodeks spółek handlowych przewiduje jednak wyjątek od wyżej wymienionej zasady. Artykuł 351 § 1 mówi o przypadku, kiedy pozostający w dobrej wierze akcjonariusz otrzymał udział w zysku.

Jan K. jest akcjonariuszem w spółce akcyjnej X i otrzymał od spółki świadczenie. Obowiązek zwrotu nie powstaje, jeżeli Jan K. jest przekonany, że na chwilę wypłaty zysku wypłata ta ma prawidłową podstawę i jest zgodna z prawem.

Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy. Mianowicie zarówno członkowie zarządu spółki akcyjnej, jak i jej rady nadzorczej, którzy ponoszą odpowiedzialność za dokonanie świadczenia, które jest nienależne odpowiadają wraz z odbiorcą świadczenia za ich zwrot w sposób solidarny. Oznacza to, że wierzyciel ma prawo żądać bądź to całości bądź części świadczenia łącznie od wszystkich dłużników, od kilku z nich albo od każdego z osobna. Jeżeli którykolwiek z dłużników zaspokoi wierzyciela, pozostali dłużnicy zostają zwolnieni z zobowiązania. Konstrukcja instytucji solidarności dłużników, zwanej solidarnością bierną wynika z Kodeksu cywilnego.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

W tym temacie należy jeszcze wskazać, że wierzytelności z tytułu nieprawidłowo dokonanych wypłat ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech. Co do zasady termin ten liczony jest od momentu wypłaty świadczenia. Wyjątkiem jest wierzytelność w stosunku do osoby, która w chwili wypłaty wiedziała, że wypłata jest bezprawna. W tym wypadku termin przedawnienia jest znacząco dłuższy i wynosi lat dziesięć.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy.
Kodeks spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK