| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Czym jest stowarzyszenie i jak go szukać w KRS?

Czym jest stowarzyszenie i jak go szukać w KRS?

Stowarzyszenie jest dobrowolnym zrzeszeniem osób, które musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jako organizacja społeczna może wnosić o nadanie jej statusu organizacji pożytku publicznego. Może również prowadzić działalność gospodarczą (oprócz stowarzyszeń zwykłych) i zostać wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Czym jest stowarzyszenie?

Stowarzyszenie jest organizacją społeczną działającą w trzecim sektorze. Podstawą prawną jego istnienia i działania jest ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r. Nr 20, poz. 104). Wskazuje ona, iż stowarzyszenie jest dobrowolnym, trwałym i samorządnym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności, opierając ją na pracy społecznej członków.

Podkreślenia wymaga więc fakt, iż działa w celach niezarobkowych.

Zobacz: Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Gdzie są wpisywane stowarzyszenia?

Stowarzyszenia wpisuje się do drugiego z wymienionych przez ustawę z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) rejestrów. Jest to rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Aby zarejestrować stowarzyszenie należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.

W tym celu należy uzyskać z sądu rejestrowego lub ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości urzędowy formularz o symbolu KRS-W20.

Wraz ze złożeniem wniosku wszczyna się nieprocesowe postępowanie rejestrowe, które powinno zakończyć się postanowieniem o wpisie. Wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS

Stowarzyszenie może dodatkowo starać się o nadanie mu statusu organizacji pożytku publicznego (OPP). Uzyskanie lub utrata statusu OPP jest odnotowywana przez Krajowy Rejestr Sądowy i jest ogólnie dostępna dla zainteresowanych.

Wpisanie do rejestru przedsiębiorców

Stowarzyszenie może być wpisane dodatkowo do rejestru przedsiębiorców, jeżeli prowadzić będzie działalność gospodarczą. Obowiązek zgłoszenia stowarzyszenia do rejestru przedsiębiorców w przypadku podjęcia przez niego działalności gospodarczej wynika z art. 50 ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186). Możliwość prowadzenia działalności nie dotyczy stowarzyszenia zwykłego (liczącego mniej niż 15 członków).

Polecamy artykuły

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zarejestrować stowarzyszenie należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.
Aby zarejestrować stowarzyszenie należy złożyć wraz z wymaganymi prawem dokumentami wniosek o wpis do sądu rejestrowego Krajowego Rejestru Sądowego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK