REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Monika Ćwiek
KRS stanowi ogólnopolską, krajową, jawną, elektroniczną bazę danych w której wpisy korzystają z domniemania prawdziwości.
KRS stanowi ogólnopolską, krajową, jawną, elektroniczną bazę danych w której wpisy korzystają z domniemania prawdziwości.

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to podstawowe źródło informacji na temat spółek prawa handlowego, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów tam umieszczonych. Domniemuje się, że informacje umieszczone w rejestrze są poprawne i aktualne.

Podstawa prawna

Krajowy Rejestr Sądowy (dalej „KRS” lub „Rejestr”) jest to ustawowy rejestr działający na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186), która weszła w życie 1 stycznia 2001 roku.
W jego skład wchodzą następujące rejestry:

REKLAMA

  1. przedsiębiorców,
  2. stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  3. dłużników niewypłacalnych.

Powyższa ustawa wprowadziła jedną, główną ewidencję dla podmiotów uprzednio wpisywanych do odrębnych rejestrów. Dla przykładu należy wskazać, iż przed wejściem w życie powyższych przepisów funkcjonował m.in. rejestr handlowy, prowadzony przez odpowiednie sądy rejestrowe. Z uwagi na fakt, iż nie był on scentralizowany dostęp do informacji w nim zawartych był technicznie ograniczony. W przypadku Krajowego Rejestru Sądowego istnieje możliwość uzyskania odpisu podmiotu w sądach rejonowych prowadzących rejestr KRS na terenie całego kraju. Stanowi on więc ogólnopolską, krajową, jawną, elektroniczną bazę danych w której wpisy korzystają z domniemania prawdziwości.

Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Funkcja informacyjna KRS

Wyróżnia się dwie główne funkcje Krajowego Rejestru Sądowego: informacyjną oraz legalizacyjną.

Funkcja informacyjna realizowana jest przez umożliwienie podmiotom uzyskanie informacji uwidocznionych w Krajowym Rejestrze Sądowym przez uzyskanie odpisu podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego (aktualnego bądź pełnego) a nawet wgląd do akt rejestrowych. Można więc w ten sposób zapoznać się ze sposobem reprezentacji podmiotu, jego adresem, informacjami o wspólnikach czy ustalić wysokość kapitału zakładowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Funkcja legalizacyjna KRS

REKLAMA

Krajowy Rejestr Sądowy obok funkcji informacyjnej, którą bez wątpienia spełnia bardzo dobrze, pełni również funkcję legalizacyjną. Oznacza to, iż "legalizuje” (statuuje) działalność niektórych podmiotów przyznając im osobowość prawną.

Dla przykładu takie podmioty jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne czy fundacje uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisania ich do Krajowego Rejestru Sądowego. Podobnie, dopiero z momentem wpisu, statuuje się zarówno podniesienie i obniżenie kapitału zakładowego spółek kapitałowych.

Zobacz: Koniec kolejek po odpis z KRS

Dodatkowo należy wskazać, iż ustawy uzależniają również skuteczność różnych czynności od ich wpisu do rejestru (dzieje się tak np. przy rejestracji zmian umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Krajowy Rejestr Sądowy jest więc podstawową ewidencją zarówno w samej działalności korporacyjnej podmiotów, jak i w ich działalności gospodarczej (stanowi bogate, choć nie wyczerpujące źródło informacji o podmiotach, z którymi zamierza się współpracować).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA