| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Fizycznie posiadany odpis z KRS (mimo możliwości wglądu w rejestr on-line) jest wymagany w procedurach sądowych. Poniżej przedstawiamy procedurę (na szczęście nieskomplikowaną) pozyskiwania odpisów.

Do czego może być potrzebny odpis z KRS

W zależności od tego z jakim odpisem mamy do czynienia (aktualnym, czy pełnym) różne mogą być jego zastosowania. Pokrótce:
- odpis aktualny przedstawia wyłącznie stan prawny (zarówno w kwestii reprezentacji jak i układu własności, aktualne firmy, siedziby itp.) – pozwala wykazać przed sądem stan np. na dzień wniesienia pozwu (np. w celu udowodnienia, że pełnomocnictwo wystawiła uprawniona osoba, czy w celu wykazania, że sprawa ma charakter gospodarczy).
- odpis zupełny- zawiera wszystkie informacje i zmiany zarejestrowane w rejestrze danego podmiotu (np. zmiany w składzie zarządu, historyczne wartości kapitału zakładowego)- ten odpis zazwyczaj nie jest wymagany, jest jednak pomocny w sytuacji, w której chcemy wykazać konkretną zmianę (np. zmianę wspólników, czy firmy spółki).

Porównaj: Odpis aktualny i zupełny z KRS

Jakie informacje są konieczne do uzyskania odpisu z KRS

Potrzebna jest de facto jedna informacja- tj. numer pod jakim figuruje dany podmiot w rejestrze sądowym. Bez niego uzyskanie odpisu jest niemożliwe (formularz nie przewiduje poszukiwania np. po firmie czy numerze REGON).

Co ważne, obecnie pozyskanie numeru KRS jest relatywnie proste- wystarczy wyszukać podmiot na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości- gdzie można znaleźć rejestr on-line (o dość ograniczonym zakresie- wystarczającym jednak na opisywane tu potrzeby).

Porównaj: Jak ustalić numer KRS

Jak uzyskać odpis

Odpis z KRS można dostać „od ręki” w każdym Sądzie rejonowym prowadzącym rejestr przedsiębiorców i w oddziałach Centralnej Informacji KRS- niezależnie od tego w jakim mieście dany podmiot ma siedzibę (każdy wpis jest dostępny z dowolnego miejsca).

Stając pod odpis należy uiścić w kasie sądu opłatę w wysokości:
- 30 zł za odpis aktualny
- 60 zł za odpis pełny

Podchodząc do kasy należy mieć wypełniony wniosek – tak aby pewne było jaką opłatę naliczyć.

Jak wypełnić wniosek

Wniosek o wydanie odpisu z krs można pobrać ze strony ministerstwa sprawiedliwości, jednak z uwagi na to, że jest on b. krótki, można go swobodnie wypełnić na drukach znajdujących się w sądzie (zwłaszcza z uwagi na mały format i konieczność drukowania dwustronnego).

Przykładowo wypełniony wniosek

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK