| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Jest to ogólnodostępny dziennik urzędowy, w którym określone ustawowo podmioty zobowiązane są do umieszczania informacji w formie obwieszczeń lub ogłoszeń. Sądy rejonowe są zobowiązane udostępniać nieodpłatnie przeglądanie Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Podstawa prawna

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest pismem urzędowym wydawanym przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 1995 roku o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U.1996.6.42). Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 tejże ustawy jest on ogólnokrajowym dziennikiem urzędowym przeznaczonym do zamieszczania obwieszczeń lub ogłoszeń.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się (art. 1 ust. 3 w/w ustawy):
1) wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
2) ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
3) inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz. U. 2007.168.1186) w art. 13 ust. 1 stanowi, iż wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej (przez Rejestr należy rozumieć Krajowy Rejestr Sądowy).

Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Powyższy przepis stanowi regułę generalną, od której przewidziane są wyjątki. Przykładowo w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nie będziemy ogłaszać obwieszczeń ogłaszanych w Monitorze Polskim B.

Istnieją również wyłączenia podmiotowe

Do takich zaliczymy np. brak obowiązku ogłaszania wpisów do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej (w tym przypadku ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym podlegać będą tylko informacje związane ze statusem organizacji pożytku publicznego).

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również wyłączenie ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów dotyczących dłużników niewypłacalnych.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również szereg wyłączeń przedmiotowych.

Wyłączenia przedmiotowe

Do wyłączeń przedmiotowych zaliczymy więc brak obowiązku ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego numeru REGON czy NIP (ale tylko wtedy gdy dokonujemy samodzielnego wpisu tych informacji).

Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Dodatkowo np. wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Oznacza to, iż jeżeli będziemy szukali informacji np. o zaległościach podatkowych, zakończonych postępowaniach egzekucyjnych, czy postępowaniach upadłościowych, będziemy musieli uzyskać aktualny (lub pełny) odpis KRS spółki, nie zaś badać ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Dodatkowe obowiązki przedsiębiorcy związane z Monitorem Sądowym i Gospodarczym
Należy podkreślić, iż ustawa o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego nakłada na przedsiębiorcę obowiązek przechowywania w lokalu jego siedziby numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których zamieszczone są jego ogłoszenia i obwieszczenia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

- prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »