| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

Postępowanie rejestrowe to postępowanie nieprocesowe (niesporne)

Postępowanie rejestrowe jest postępowaniem nieprocesowym uregulowanym w ustawie kodeks postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r. (Dz.U.1964.43.296).

Postępowanie nieprocesowe charakteryzuje się niespornością, wszczynane jest przez złożenie wniosku, a w szczególnych przypadkach może być wszczęte również z urzędu. Co do zasady sprawy nieprocesowe rozpoznają sądy rejonowe.

W sprawach rejestrowych czynności może wykonywać także referendarz sądowy, z wyłączeniem prowadzenia rozprawy. Referendarz sądowy w zakresie powierzonych mu czynności ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Zobacz: Zmiana adresu spółki w KRS

Zasadą jest, iż orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień.

Od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy przysługuje apelacja. Na inne postanowienia sądu pierwszej instancji w wypadkach wskazanych w ustawie przysługuje zażalenie.

W postępowaniu rejestrowym o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego w razie wniesienia skargi na orzeczenie referendarza zarządzające wpis, pozostaje ono w mocy do chwili rozpatrzenia skargi przez sąd rejonowy rozpoznający sprawę jako sąd pierwszej instancji.

Rozpoznając sprawę, sąd wydaje postanowienie, w którym zaskarżone orzeczenie i dokonany na jego podstawie wpis utrzymuje w mocy albo uchyla w całości lub w części i w tym zakresie wniosek oddala bądź odrzuca, względnie postępowanie umarza.

Termin na wniesienie skargi

Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym:

  1. od dnia czynności, gdy uczestnik był przy niej obecny lub był o jej terminie zawiadomiony,
  2. w innych wypadkach niż wymienione w powyższym zdaniu - od dnia doręczenia zawiadomienia uczestnika o dokonaniu czynności,
  3. w przypadku braku zawiadomienia - od dnia dowiedzenia się o dokonaniu czynności, z tym że w postępowaniu o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego dla uczestników postępowania, którym postanowienia co do istoty sprawy nie doręcza się, termin do wniesienia skargi biegnie od daty wpisu w rejestrze.

Zobacz: Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Dla uczestnika, który zrzekł się doręczenia, termin do wniesienia środka odwoławczego biegnie od daty wpisu w rejestrze.

Jak napisać skargę

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego jest pismem procesowym, powinna więc spełniać wymogi niezbędne dla pisma procesowego. Należy wskazać w niej między innymi:

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 12.09.2014

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadą jest, iż orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień.
Zasadą jest, iż orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »