| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Wzory podpisów w aktach krs

Wzory podpisów w aktach krs

Czy mogę zapoznać się ze wzorem podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu wpisanego do krs? W jaki sposób mam to zrobić? Czyjego wzoru podpisu nie znajdę w krs?

Pewność obrotu gospodarczego

Jednym z celów dla którego prowadzony jest Krajowy Rejestr Sądowy jest zwiększenie pewności obrotu gospodarczego. Akta rejestrowe są jawne, a zainteresowany może zażądać udostępnienia akt podmiotu przez sąd rejestrowy (w czytelni akt, po uprzednim ich zamówieniu).

Podstawę prawną działania Krajowego Rejestru Sądowego, jak i zasady jawności akt jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).

Podmioty wpisywane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego są zobowiązane do składania wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę danych również wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu. 

Polecamy: Co oznacza jawność KRS?

Przykładowo przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obligatoryjnie należy złożyć wzory podpisów członków zarządu. Jeżeli w spółce ustanawiany jest prokurent, jego wzór podpisu również należy złożyć do akt.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 11 stanowi, iż (ust. 1) w aktach rejestrowych prowadzi się zbiór wzorów podpisów osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu wpisanego do Rejestru. (ust. 2) Każdy ma prawo zapoznać się ze wzorami podpisów, o których mowa w ust. 1.

Wzory podpisów zarówno aktualnych osób uprawnionych do reprezentacji, jak i byłych znajdziemy więc w aktach rejestrowych podmiotu. Każdy ma prawo się z nimi zapoznać i nie musi w tym celu wykazywać interesu prawnego. Obowiązek składania wzorów podpisu ma służyć zarówno sądowi w weryfikacji prawidłowości podpisu pod dokumentacją jak i osobom trzecim, w szczególności kontrahentom podmiotu.

Zobacz: Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Czyich wzorów podpisów nie znajdziemy

W aktach sprawy nie znajdziemy natomiast wzorów podpisów członków tych organów, które nie są upoważnione do reprezentacji podmiotu (np. wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, członków rady nadzorczej).

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca w art. 49 ust. 4 wyłączył obowiązek składania wzorów podpisów przez podmioty, które wpisywane są tylko do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a nie są wpisywane do Rejestru Przedsiębiorców.

Wyłączenie to nie należy ocenić za trafne nawet uzasadniając je brakiem prowadzenia przez te podmioty działalności gospodarczej. Brak występowania u nich przymiotu przedsiębiorcy nie wyłącza je z obrotu. Podmioty te będą przecież zawierały umowy i prowadziły swoją działalność statutową. Brak obowiązku składania przez nie wzorów podpisów osób upoważnionych do reprezentacji może wpływać negatywnie na cel jaki przyświeca Krajowemu Rejestru Sądowemu w zakresie zwiększenia pewności obrotu.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Wzorów podpisów nie znajdziemy również w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

Czytaj także

Autor:

prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawę prawną działania Krajowego Rejestru Sądowego, jak i zasady jawności akt jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Podstawę prawną działania Krajowego Rejestru Sądowego, jak i zasady jawności akt jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK