| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Wzory podpisów w aktach krs

Wzory podpisów w aktach krs

Czy mogę zapoznać się ze wzorem podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu wpisanego do krs? W jaki sposób mam to zrobić? Czyjego wzoru podpisu nie znajdę w krs?

Pewność obrotu gospodarczego

Jednym z celów dla którego prowadzony jest Krajowy Rejestr Sądowy jest zwiększenie pewności obrotu gospodarczego. Akta rejestrowe są jawne, a zainteresowany może zażądać udostępnienia akt podmiotu przez sąd rejestrowy (w czytelni akt, po uprzednim ich zamówieniu).

Podstawę prawną działania Krajowego Rejestru Sądowego, jak i zasady jawności akt jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).

Podmioty wpisywane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego są zobowiązane do składania wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę danych również wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu. 

Polecamy: Co oznacza jawność KRS?

Przykładowo przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obligatoryjnie należy złożyć wzory podpisów członków zarządu. Jeżeli w spółce ustanawiany jest prokurent, jego wzór podpisu również należy złożyć do akt.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 11 stanowi, iż (ust. 1) w aktach rejestrowych prowadzi się zbiór wzorów podpisów osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu wpisanego do Rejestru. (ust. 2) Każdy ma prawo zapoznać się ze wzorami podpisów, o których mowa w ust. 1.

Wzory podpisów zarówno aktualnych osób uprawnionych do reprezentacji, jak i byłych znajdziemy więc w aktach rejestrowych podmiotu. Każdy ma prawo się z nimi zapoznać i nie musi w tym celu wykazywać interesu prawnego. Obowiązek składania wzorów podpisu ma służyć zarówno sądowi w weryfikacji prawidłowości podpisu pod dokumentacją jak i osobom trzecim, w szczególności kontrahentom podmiotu.

Zobacz: Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Czyich wzorów podpisów nie znajdziemy

W aktach sprawy nie znajdziemy natomiast wzorów podpisów członków tych organów, które nie są upoważnione do reprezentacji podmiotu (np. wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, członków rady nadzorczej).

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca w art. 49 ust. 4 wyłączył obowiązek składania wzorów podpisów przez podmioty, które wpisywane są tylko do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a nie są wpisywane do Rejestru Przedsiębiorców.

Wyłączenie to nie należy ocenić za trafne nawet uzasadniając je brakiem prowadzenia przez te podmioty działalności gospodarczej. Brak występowania u nich przymiotu przedsiębiorcy nie wyłącza je z obrotu. Podmioty te będą przecież zawierały umowy i prowadziły swoją działalność statutową. Brak obowiązku składania przez nie wzorów podpisów osób upoważnionych do reprezentacji może wpływać negatywnie na cel jaki przyświeca Krajowemu Rejestru Sądowemu w zakresie zwiększenia pewności obrotu.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Wzorów podpisów nie znajdziemy również w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawę prawną działania Krajowego Rejestru Sądowego, jak i zasady jawności akt jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Podstawę prawną działania Krajowego Rejestru Sądowego, jak i zasady jawności akt jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »