| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Jak wygląda procedura związana z wykreśleniem z rejestru spółki jawnej w związku z upadłością tej spółki? Jakie obowiązki spoczywają na likwidatorach spółki jawnej w sytuacji ogłoszenia jej upadłości?

W razie zakończenia działalności przez spółkę jawną to, kto zgłasza wniosek o wykreślenie spółki z rejestru zależy od formy zakończenia działalności przez spółkę jawną. W przypadku likwidacji spółki likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru (art. 84 § 1 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). W przypadku rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach.

Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Przepisy regulują też kwestię przechowywania dokumentów rozwiązanej spółki jawnej. Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki należy oddać na przechowanie wspólnikowi lub osobie trzeciej na okres nie krótszy niż pięć lat. W przypadku braku zgody wspólnika lub osoby trzeciej, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy. Wspólnicy i osoby mające interes prawny mają prawo przeglądać księgi i dokumenty (art. 84 § 3 i 4 Kodeks spółek handlowych).

Zobacz: Nowości w ksh - sprawozdawczość przy łączeniach i podziałach

W przypadku ogłoszenia upadłości spółki jej rozwiązanie następuje po ukończeniu postępowania upadłościowego; wniosek o wykreślenie spółki z rejestru składa syndyk. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku, gdy postępowanie kończy się układem lub zostaje z innych przyczyn uchylone albo umorzone (art. 85 k.s.h.).

Wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców nie wyłącza nadania tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność za zobowiązania wymienione w tytule egzekucyjnym (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2009 r., sygn. akt III CZP 52/09).

Polecamy serwis Windykacja

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK