REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy?

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości /fot. Fotolia
Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają szczególne zasady opodatkowania dywidend, w tym obowiązek pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki wypłacające dywidendy. Powoduje to, że na spółkach tych ciążą obowiązki podatkowe związane z wypłacaniem dywidend.

Przedmiotem artykułu jest omówienie skutków podatkowych wypłacania dywidend przez polskie spółki, tj. spółki mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

REKLAMA

Dywidendy otrzymywane od spółek zagranicznych (spółek mających siedzibę oraz zarząd poza terytorium Polski) są w Polsce opodatkowane na zupełnie innych zasadach, tj.:

1) nie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, lecz powiększają dochody opodatkowane na zasadach ogólnych,

REKLAMA

2) jeżeli umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, nie zwalnia ich w Polsce od podatku, łączą się z dochodami (przychodami) osiąganymi przez podatnika na terytorium Polski; w takich przypadkach od podatku obliczonego od tych dochodów podatnicy mogą odliczać kwoty równe podatkowi zapłaconemu od dywidend w obcym państwie, z zastrzeżeniem że kwota odliczenia nie może przekroczyć części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na zagraniczną dywidendę (art. 20 ust. 1 updop).

Polska spółka z o.o. otrzymała dwie dywidendy – jedną od polskiej spółki akcyjnej, drugą od niemieckiej spółki akcyjnej. Dywidendy te będą różnie opodatkowane, tj. dywidenda otrzymana od polskiej spółki akcyjnej będzie, co do zasady, opodatkowana 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (do którego pobrania będzie obowiązana ta spółka akcyjna) i nie powiększy dochodu spółki z o.o. opodatkowanego na zasadach ogólnych. Dywidenda otrzymana od niemieckiej spółki akcyjnej powiększy w spółce z o.o. dochód opodatkowany na zasadach ogólnych. Przy czym, jeżeli od dywidendy tej został pobrany niemiecki podatek dochodowy, spółka z o.o. będzie go mogła odliczyć od polskiego podatku dochodowego do wysokości kwoty podatku przypadającego na tę dywidendę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Dywidenda – definicja

Dywidenda to część zysku spółki kapitałowej lub spółki komandytowo-akcyjnej, która jest przekazywana udziałowcom lub akcjonariuszom tej spółki. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje samego pojęcia dywidendy. W związku z tym w celu ustalenia znaczenia tego pojęcia należy odwołać się do przepisów Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.).

I tak, na podstawie art. 193 § 1 k.s.h. wspólnicy spółek z o.o., którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku, są uprawnieni do dywidendy za dany rok obrotowy. Analogiczne uprawnienie na podstawie art. 348 § 2 k.s.h. przysługuje akcjonariuszom spółek akcyjnych, zaś na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 w zw. z art. 348 § 2 k.s.h. – również akcjonariuszom spółek komandytowo-akcyjnych.

2. Wysokość podatku od dywidend wypłacanych przez polskie spółki

Podatek dochodowy od przychodów z dywidend z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski wynosi 19% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 1 updop). Podatek ten ma formę ryczałtu, a więc należy ustalić go bez uwzględniania kosztów uzyskania przychodów.

Należy jednak zauważyć, że:

● z art. 22 ust. 4–6 updop wynika zwolnienie od podatku dochodowego obejmujące, między innymi, dywidendy, jeżeli łącznie są spełnione określone tymi przepisami warunki (zob. punkt 2.1. Dywidendy zwolnione od podatku),

REKLAMA

● art. 22 updop należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska – art. 22a updop (zob. punkt 2.2. Dywidendy a umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania).

Zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym opodatkowane są wyłącznie dywidendy wypłacane przez polskie spółki. Dywidendy wypłacane polskim podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych przez zagraniczne spółki są opodatkowane podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (z uwzględnieniem przepisów art. 20 updop).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości

W opracowaniu przedstawiamy, jak płatnicy powinni rozliczyć podatkowo wypłatę dywidendy i jak ująć to zdarzenie w ewidencji rachunkowej. Artykuł jest wzbogacony licznymi przykładami z praktyki.

Poruszono m.in. następujące zagadnienia:

  • Dywidendy zwolnione od podatku
  • Jakie informacje i deklaracje są sporządzane przez spółki wypłacające dywidendy?
  • Opodatkowanie dywidendy rzeczowej
  • Koszty pożyczek i kredytów zaciągniętych na wypłatę dywidendę jako koszty uzyskania przychodów
  • Skutki odroczenia wypłaty dywidendy
  • Wypłata dywidendy w księgach rachunkowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA