| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Odpowiedzialność karna

Złożenie sprawozdania finansowego jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości. W razie niedopełnienie tego obowiązku na mocy ustawy, podmiot do tego zobowiązany, poniesie odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 77 ust. 2 ustawy za niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych można wymierzyć karę grzywny, karę pozbawienia wolności do lat 2 bądź obie kary łącznie. Dodatkowo niezłożenie sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym zagrożone jest karą grzywny bądź karą ograniczenia wolności (art. 79 ust. 4 ustawy).

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania spoczywa na członkach zarządu spółki, kierownikach jednostki oraz członkach organów nadzorczych. Natomiast obowiązek złożenia sprawozdania w sądzie rejestrowym – co do zasady wyłącznie na kierownikach jednostki.

Popełnienie jednego z przewidzianych w ustawie czynów, jak również skazanie wiąże się z wpisem do KRS. Sąd rejestrowy może ponadto orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk w organach spółek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK