REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Monika Pązik
Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową. / fot. Fotolia
Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółek osobowych często decydują się na przekształcenie swoich spółek w spółki kapitałowe celem zwiększenia zysków bądź ochrony przed wierzycielami. Skutkiem przekształcenia jest dwukrotne opodatkowanie dochodów wspólników oraz przejęcie praw i obowiązków spółki przekształcanej przez nową spółkę. Jaka dokonać przekształcenia?

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (art. 551 – 570) – każdą spółkę można przekształcić. Wspólnicy spółek osobowych, czyli spółki jawnej, partnerzy spółki partnerskiej oraz komandytariusze spółki komandytowej i komandytowo – akcyjnej mają prawo do przekształcenia ich w spółki kapitałowe. Jedynym ograniczeniem podlegają spółki, które rozpoczęły likwidację, a których majątek ulega już podziałowi oraz spółki będące w upadłości. Wspólnicy podejmują decyzję o przekształceniu głównie z powodów finansowych, gdyż przy rozpoczynaniu działalności nowej spółki będą mogli starać się o dofinansowanie. Dodatkowo większość wspólników poprzez przekształcenie chce pozbyć się odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

REKLAMA

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy - wersja internetowa

Procedura przekształcenia

Każda procedura przekształcenia rozpoczyna się od czynności przygotowawczych, czyli sporządzenia planu przekształcenia wraz z załącznikami oraz opinią biegłego, który przygotowuje zarząd spółki bądź wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Pod rygorem nieważności plan przekształcenia powinien zachowywać formę pisemną. Najważniejsze elementy planu określa art. 558 k.s.h., w tym np. ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej. Następnie plan przekształcenia poddaje się badaniu przez biegłego rewidenta, który w terminie ustalonym przez sąd, nie dłuższym niż dwa miesiące przedstawi opinię. Wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są zawiadomić pozostałych wspólników o zamiarze przekształcenia. W większości przypadków zawiadomienia dokonuje się zgodnie z zasadami przyjętymi zwyczajowo w spółce, natomiast w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej należy zawiadomić o przekształceniu ogłoszeniem. Wspólnicy zawiadamiają co najmniej dwukrotnie, w terminie nie krótszym niż dwa tygodnie i nie później, niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu. W ostatnim etapie wspólnicy podejmują uchwałę o przekształceniu, która powinna być zaprotokołowana przez notariusza. W uchwale wskazuje się rodzaj nowej spółki, wysokość kapitału zakładowego oraz imiona i nazwiska członków zarządu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W procesie transformacji konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich wspólników na uczestnictwo w działalności nowej spółki. W przypadku odmowy zwraca się wartość udziałów lub akcji, jakie posiadał w spółce przekształcanej.

Moment przekształcenia

W odniesieniu do przekształceń spółek osobowych w kapitałowe nie mamy do czynienia z odrębnymi etapami tworzenia nowej spółki. Nie ma zatem fazy spółki w organizacji, a następnie fazy właściwej rozpoczęcia działalności spółki. Zgodnie z art. 552 k.s.h. spółka przekształcana staje się nową – przekształconą spółką z chwilą wpisu do rejestru. Następstwem tej czynności jest wykreślenie spółki przekształcanej z rejestru spółek przez sąd rejestrowy z urzędu. Wniosek o wpis składają wszyscy wspólnicy uprawnieni do reprezentacji spółki przekształconej. Za dzień przekształcenia uważa się zatem dzień wpisu do rejestru spółki przekształconej.

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Przejęcie praw i obowiązków

Z mocy prawa spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. „W takim wypadku spółka jest cały czas ex lege podmiotem tych praw i obowiązków. W przypadku kontynuacji nie ma poprzednika i następcy prawnego, ale istnieje ta sama spółka w zmienionej formie.” (post. SA w Poznaniu, I ACz 1170/13). Kontynuacja praw oznacza też przejęcie wszystkich koncesji, zezwoleń i ulg, jakie przysługiwały spółce przekształcanej, z zastrzeżeniem przepisów o udzielaniu koncesji. W wyniku przekształcenia nie zmienia się odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki osobowej. Należy pamiętać, że jeszcze przez kolejne trzy lata od przekształcenia, wspólnicy odpowiadają przez wierzycielami za zobowiązania spółki przekształcanej. Wówczas wierzyciele mogą dochodzić należności zarówno z majątków osobistych wspólników, jak i majątku samej spółki kapitałowej. Jedyna ochrona wspólników polega na tym, że wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna.

Problemy podatkowe

W związku z przekształceniem pojawiają się problemy z opodatkowaniem, bowiem wspólnicy spółek osobowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a spółki kapitałowe podatkiem dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że powstaje obowiązek podwójnej zapłaty podatku. W pierwszej kolejności należy zapłacić podatek CIT przez spółkę kapitałową, jako osobę prawną, a następnie podatek PIT przez każdego z wspólników od dochodu, jaki uzyskuje z tytułu praw na udziałach spółki. 

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA