| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Emisja obligacji komercyjnych jest w działalności gospodarczej jedną z alternatyw dla kredytu bankowego. Co warto wiedzieć o obligacjach?

Dlaczego obligacje?

Emitowane przez spółki obligacje są papierami wartościowymi, na podstawie których emitent (spółka) zobowiązuje się względem obligatariusza (podmiotu kupującego obligacje) do określonych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych.

Zobacz: Co to są obligacje korporacyjne?

Obligacje mogą być imienne, jak i na okaziciela. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia przeważnie wtedy, gdy z obligacją wiąże się określone uprawnienie, a spółka pragnie zachować kontrolę .

Dużą zaletą jest możliwość dość swobodnego określenia świadczeń, jakie wiążą się z obligacjami. Konstrukcja tego papieru wartościowego nie musi ograniczać się jedynie do prostego świadczenia pieniężnego w postaci spłaty wartości obligacji powiększonej o oprocentowanie stanowiące zysk obligatariusza.

Emitując obligacje spółka może bowiem zachęcić obligatariuszy do zakupu jej papierów poprzez przyznaniem wierzycielom posiadającym obligacje prawa do udziału w zysku, czy możliwości zamiany obligacji na akcje.

Spółka przymierza się do podjęcia inwestycji, która w określonym czasie ma jej przynieść spore zyski. Aby zachęcić inwestorów do wykupu jej obligacji, przyznaje każdemu obligatariuszowi prawo do udziału w spodziewanym zysku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK