| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jakie są skutki udzielenia pożyczki członkom władz w spółce kapitałowej?

Jakie są skutki udzielenia pożyczki członkom władz w spółce kapitałowej?

Zdarza się, że spółka kapitałowa, np. spółka z o. o.  zawiera umowę kredytu, pożyczki lub inną podobną umowę z członkiem organów zarządczych w spółce. Jakie są skutki zawarcia takiej umowy?

Zawarcie przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 15 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Przeczytaj także: Jakie możliwości mają wspólnicy przy przekształcaniu spółki jawnej i partnerskiej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła z prokurentem jako kupującym umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności wzniesionych na nim budynków. Jakie muszą być spełnione wymogi, aby wskazana wyżej umowa wyżej była ważna?
Umowa sprzedaży prawa użytkowania gruntu i własności wzniesionych na nim budynków zawarta między spółką z o.o. i jej prokurentem jako kupującym jest „inną podobną umową”, o której mówi art. 15 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Oznacza to, że umowa taka wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, w przeciwnym wypadku taka umowa jest nieważna.

Zawarcie przez spółkę zależną umowy wymienionej w art. 15 § 1 Kodeksu spółek handlowych z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominującej.

Polecamy serwis Odszkodowanie

Warto dodać, że jeżeli do dokonania czynności prawnej przez spółkę ustawa wymaga uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia bądź rady nadzorczej, czynność prawna dokonana bez wymaganej uchwały jest nieważna. Zgoda taka może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Potwierdzenie wyrażone po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od chwili dokonania czynności prawnej.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »