| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Kodeks spółek handlowych umożliwia spółkom osobowym i kapitałowym łączenie się. Jednak w wyniku takiej zmiany spółka powstała w wyniku połączenia nie powinna znaleźć się w gorszej sytuacji, niż przed połączeniem. Zapobiec temu ma tzw. zbiór sukcesji oraz przepisy regulujące kwestię ochrony wierzycieli spółek łączących się.

Jednym z aspektów zbioru sukcesji jest sukcesja członkostwa. Oznacza ona, że wspólnik dotychczasowej spółki z dniem połączenia staje się wspólnikiem spółki przekształconej. Jeżeli niektórzy wspólnicy posiadali szczególne uprawnienia, w nowej spółce muszą one być co najmniej równoważne.

Jeżeli dotychczasowa spółka byłą pracodawcą, dochodzi do przejścia zakładu pracy. Zgodnie z przepisami prawa pracy nowa spółka powstała w wyniku łączenia staje się stroną istniejących stosunków w zakresie prawa pracy.

Wśród sukcesji wyróżnić można także sukcesję w sferze stosunków cywilnoprawnych. Na spółkę powstałą w wyniku przekształcenia przechodzą wszystkie prawa i obowiązki spółki dotychczasowej. Ich przejście jest ujawniane na wniosek nowej spółki w księgach wieczystych i rejestrach. Co więcej, nie potrzeba do tego zgody wierzycieli.

Polecamy: serwis Rejestr przedsiębiorców

W związku z sukcesją administracyjnoprawną, co do zasady, na nowo powstałą spółkę przechodzą zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które posiadała dotychczasowa spółka. Nie przejdą one jedynie wówczas, gdy wynika to z przepisów lub treści decyzji przyznających tego typu uprawnienia. Oprócz tego przejście zezwoleń i koncesji nie będzie miało miejsca, jeżeli zostało udzielone spółce będącej instytucją finansową, jeżeli organ, który wydał takie zezwolenie lub udzielił koncesji, złożył sprzeciw w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia.

W związku z łączeniem się spółek konieczne jest także zabezpieczenie interesów wierzycieli. Służyć temu ma oddzielne zarządzanie majątkiem każdej z łączących się spółek, aż do dnia zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli, których wierzytelności powstały przed dniem połączenia, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia zażądali oni na piśmie zapłaty.

Wierzyciele mają pierwszeństwo zaspokojenia z majątku swojej pierwotnej dłużniczki przed wierzycielami pozostałych łączących się spółek.

Oprócz odrębnego zarządu majątkami spółki łączące się są zobowiązane zabezpieczyć roszczenia wierzycieli, którzy w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o połączeniu zgłosili swoje wierzytelności i uprawdopodobnili, że ich zaspokojenie może być przez połączenie zagrożone. 

Polecamy: serwis ABC spółek

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK