REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Pamiętać należy, iż prokury można również udzielić przed dokonaniem wpisu do rejestru spółki.
Pamiętać należy, iż prokury można również udzielić przed dokonaniem wpisu do rejestru spółki.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno w spółkach osobowych jak i w spółkach kapitałowych tylko określone osoby czy podmioty są uprawnione do reprezentacji spółki. O jakich podmiotach mowa?

Spółki kapitałowe posiadają osobowość prawną i mogą działać przez swoich przedstawicieli bądź też pełnomocników, a jeżeli jest wpisana do rejestru przedsiębiorców, to dodatkowo przez prokurentów. Natomiast w spółkach osobowych w ich imieniu działają wspólnicy lub tylko niektórzy z nich. Wyjątkiem jest tu spółka partnerska, w której może być powołany zarząd.
Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i opartym na nim statucie, przy czym należy zaznaczyć, że organy te tworzą osoby fizyczne.

REKLAMA

Przedstawiciel ustawowy spółki w sądzie będzie odpowiadał jako strona, a pozostali wspólnicy jak świadkowie.

Kto reprezentuje?

Jako przedstawicieli ustawowych w poszczególnych rodzajach spółek możemy wskazać:

  • w spółkach jawnych - wspólnicy nie wyłączeni z prawa reprezentowania,
  • w spółce komandytowej - komplementariusze nie wyłączeni z prawa reprezentowania spółki, 
  • w spółce komandytowo-akcyjnej komplementariusze nie wyłączeni z prawa reprezentowania spółki, 
  • w spółce z o.o. – zarząd, 
  • w spółce akcyjnej – zarząd, 
  • likwidator,
  • syndyk masy upadłości,
  • kurator, 
  • rada nadzorcza – tyko w sporach między spółka, a członkami zarządu.

Porównaj: Czym jest spółka jawna

Spółkę mogą również reprezentować pełnomocnicy, pełnomocnictwo powstaje na podstawie - jednostronnej czynności prawnej, udziela go samodzielnie/łącznie przedstawiciel ustawowy spółki (możemy wymienić pełnomocnictwo ogólne, szczególne i rodzajowe). Jeżeli brak pełnomocnictwa bądź przekroczono jego granice (tzw. falsus procurator) to ważność czynność zależy od potwierdzenia przez osobę w której imieniu czynność została dokonana (można wyznaczyć termin do jej dokonania). W braku potwierdzenia przekraczający obowiązany jest do zwrotu tego co otrzymał oraz do naprawienia szkody (art. 103 kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prokura

REKLAMA

W Kodeksie spółek handlowych występują dwa przypadki kiedy pełnomocnictwa należy udzielić w formie pisemnej pod rygorem nieważności - dla osoby trzeciej do reprezentowania wspólnika bądź akcjonariusza w trakcie zgromadzenia wspólników bądź zgromadzenia akcjonariuszy oraz prokury.

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Na podstawie umowy można zrzec się cofnięcia pełnomocnictwa gdy to wynika z natury stosunku prawnego (dotyczy to pełnomocnictwa udzielonego według art. 95 i nast. kodeksu cywilnego). Nie można zaś zrzec się możliwości cofnięcia prokury według kodeksu spółek handlowych.

Wygaśnięcie pełnomocnictwa następuje w przypadku:

  • odwołania - w każdej formie,
  • śmierci pełnomocnika, bądź jego mocodawcy, 
  • upływu czasu na jaki pełnomocnictwo udzielono, 
  • utraty osobowości prawnej przez mocodawcę, 
  • wygaśnięcie stosunku podstawowego.

Polecamy serwis Umowy

Wygaśnięcie prokury następuje natomiast poprzez:

  • odwołanie,
  • upływ czasu,
  • śmierć prokurenta,
  • wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru, a także ogłoszenie upadłości, otwarcie likwidacji oraz przekształcenie przedsiębiorcy,
  • utratę przez prokurenta pełnej zdolności do czynności prawnych.

Pamiętać należy, iż prokury można również udzielić przed dokonaniem wpisu do rejestru spółki.

Zaznaczyć należy, że pełnomocnika z mocodawcą może łączyć oprócz udzielonego pełnomocnictwa tzw. stosunek podstawowy- może być to np. umowa o pracę i z tą umową o pracę wiąże się stosunek pełnomocnictwa. W zależności od stosunku podstawowego kształtuje się odpowiedzialność pełnomocnika za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich obowiązków. Jeżeli stosunek pracy to pełnomocnik odpowiada na podstawie kodeksu pracy, czyli do wysokości maksymalnie 3 miesięcznego wynagrodzenia (jeżeli wina nieumyślna). Na podstawie umowy zlecenia natomiast do wysokości szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA